Akıllı telefon batarya ömrü ne kadar sorusu son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve araştırılmaktadır. Her ne kadar söz konusu sorunun net bir cevabı bulunmasa da bataryaların ömrü, akıllı telefon kullanım alışkanlıklarına göre şekillenmektedir.

Doğru bir akıllı telefon kullanımı sayesinde batarya ömrünü ciddi bir şekilde arttırabilirsiniz. Peki, batarya ömrüne etki eden faktörler nelerdir, ortalama bir batarya ömrü ne kadardır?

Batarya Ömrünü Olumsuz Şekilde Etkileyen Faktörler

Doğru bir şekilde kullanılmayan akıllı telefonların bataryaları oldukça kısa bir süre içerisinde ömrünü tamamlayabilmektedir. İşte batarya ömrünü olumsuz yönde etkileyen faktörler;

  • Şarj esnasında telefonların aktif olarak kullanılması nedeniyle zamanla batarya performansında ciddi düşüşler görülebilmektedir.
  • Arka planda açık unutulan uygulamalar nedeniyle şarjınız oldukça çabuk bitebilir. Son derece sık yaşanan bu durum batarya ömrüne olumsuz yönde etki edebilmektedir.
  • Yan sanayi olarak lanse edilen şarj aletlerinin kullanılması nedeniyle batarya performansında kayıplar meydana gelebilmekte ve bataryanın ömrü kısa süre içerisinde bitebilmektedir.
  • Yan sanayi olarak bilinen bataryalar, orijinal ürünlere göre daha az dayanıklıdır.

Peki, batarya ömrünü uzatabilmek için yapılması gerekenler nelerdir? Dilerseniz, son derece merak edilen bu sorunun yanıtını gelin detaylı olarak birlikte inceleyelim.

Batarya Ömrünü Uzatabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Batarya ömrünü uzatabilmek için yapılması gereken birtakım öneriler bulunmaktadır. Aşağıda yer alan önerileri dikkate alarak sizlerde oldukça kolay bir şekilde batarya ömrünüzü uzatabilirsiniz.

  • Akıllı cihazlarınızı şarj ederken mutlaka orijinal şarj aleti kullanmaya özen gösteriniz.
  • Kullanmadığınız uygulamaları kapatınız.
  • Cihazınızı şarj ederken aktif bir şekilde kullanmayınız.
  • Pil kalibrasyon işlemlerini sık sık tekrar ediniz.
  • Cihazınızı %100 şarj olmadan asla prizden çıkarmayınız.

Ortalama Akıllı Telefon Batarya Ömrü Ne Kadar?

Akıllı telefon batarya ömrü, kullanım alışkanlıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Akıllı telefon üreticileri tarafından geliştirilen ve %100 orijinal olan bataryalar, 2 yıllık garanti kapsamında piyasaya çıkmaktadır.

Son derece hassas olan bu ürünlerde meydana gelebilecek arızalar, doğrudan insan sağlığını tehdit edebilmekte ve cihaz performansını ciddi olarak düşürebilmektedir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka herhangi bir arıza durumunda batarya değişim işlemlerini yapmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü