Akıllı telefonların hasar görmesi ve çizilmesi durumunda arka kapak değişimi yapılması telefonun yeni bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu işlemler son zamanlarda sıklıkla talep gören hizmetlerin başında gelir. İşletim sistemi fark etmeksizin her telefon markasında ve modelinde bu işlem uygulanır. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta şudur: iPhone model telefonlarda arka kapak değişimi diğer telefon modellerine göre daha zor ve uğraştırıcı olmaktadır. Eğer bu cihazların arka kapakları camdan oluşuyorsa daha çok dikkat edilmesi gerekir. 

Akıllı telefonlarda istenmeyen kazalar sonucu hasarlar meydana gelir. Arka kapakların cam olması ile beraber kameralar da bu çarpma, zedelenme gibi durumlardan etkilenir. Telefon modelleri kadar arka cam değişimi de hassas yapıda bulunmaktadır. Ancak yine de bu hassaslığa rağmen arka kapakların ve kameraların kırılmaması için koruyucu kullanılması gerekir. Arka kapakta yer alan çizilme, kırılma durumları göze hitap etmez ayrıca gün geçtikçe telefonda başka hasarlara yol açabilir. Düşme, çizilme, kırılma gibi durumlarda kamera kırılması ise fotoğraf kalitesini büyük ölçüde düşüren bir durumdur.

Telefon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı telefonların kullanım alanı arttıkça hayatımızdaki yeri ve önemi de artmaktadır. İletişim kurmak gibi işlevlerin yanı sıra, güzel fotoğraf çekme, internet aracılığıyla dizi ve film izleme, oyun oynama ve günlük iş hayatını yönetme gibi konularda akıllı cep telefonları önemli bir rol üstlenmektedir. 

Telefonun güzel fotoğraf çekmesi, güzel bir modeli olması kadar önemli olan bir şey de kullanışlı olmasıdır. Bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda geriye telefonu dikkatli kullanmak kalıyor. Teknolojik aletler ne kadar hayatımızı kolaylaştıran aletler olsa da oldukça hassas ürünlerdir. Bu yüzden de kullanımlarında çok dikkatli olmak gerekir. Bir cep telefonunun düşmesi durumunda aldığı hasar ön camı, arka camı, şarj yerini etkileyebilir. Bu bölümlerin bozulmasına sebep olabilmektedir. Arka camın kırılması durumunda değişim yapılmalı, cihazın orijinal parçasının bulunması önemlidir. Ayrıca bu cam gibi hassas parçaların değişimini yapan kişilerin mutlaka işlerinde profesyonel kişiler olması gerekir. Orijinal olmayan korsan ya da ikinci el ürünler telefonu bozabilir. Bu da telefonun diğer bölümlerinin bozulmasına hatta telefonun tamamen bozulmasına sebep olur. 

Telefonlarda arka cam tamiri işlemi için camın tamamen kırılmasını beklememeniz gerekir. Bu çatlakların ya da kırılmaların büyüyerek artması telefonu kullanılamaz bir hale getirir. En ufak kırılma, çatlama durumunda işin uzmanlarına başvurarak orijinal parça ile değişim sağlanmalıdır.

Telefon Modellerine Göre Arka Cam Değişimi

Her tamir işleminde olduğu gibi bu arka cam tamiri işleminde de telefon modellerine göre farklılık söz konusudur. İşletim sistemleri farklı olan bu cihazların kullanım şekilleri, şarj aletleri, parçaları, özellikleri büyük derecede farklılık gösterir. En büyük fark ise Android ve iOS işletim sistemleri arasında yaşanmaktadır. Markalara göre cam değişimini inceleyecek olursak:

  • iOS telefon modellerinde arka cam değişimi: iPhone arka cam değişimi diğer işlemci cep telefonlarına göre oldukça farklılık göstermektedir. Öncelikle iPhone arka camları güçlü yapıştırıcılar aracılığıyla telefon kasasına bağlandığı için değişimleri de zahmetlidir. Bu yüzden işlemlerin dikkatli bir şekilde, profesyonel ekipmanlar ile uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. 

Bu modellerde iki farklı yöntem kullanılır. Birincisi sıcak havadır. Sıcak hava ile arka cam değişimi söz konusu olduğunda çok dikkatli olunması gerekir. Uzman kişi tarafından bu işlemin yapılması sonucunda sıcak hava ana karta zarar verebilir. Bunun sebebi ana kartın arka cama çok yakın olmasıdır. 

Bir diğer yöntem olan lazerle yapılan arka cam değişimi ise en sağlıklı yöntemdir. Sıcak havaya maruz kalınmadan bu işlem sayesinde arka cam sökülür. 

  • Android telefon modellerinde arka cam değişimi: Bu cihazlarda değişim işlemi görülür. Android modellerde en çok görülen markalardan biri Huawei’dir. Huawei arka cam değişimi ise şöyledir: Arka kapaklar iOS telefonlardan örnek alınarak yapılmıştır. Bu modellerde arka kapak camları çok hassas olduğu için kolay hasar almaktadır. Huawei cihazlarda cam arka kapaklar alüminyum ve plastik olanlara göre çok kolay parçalanır. Bundan dolayı da bir süre sonra değişim işlemi yapılması gerekir. 

Arka Cam Tamiri Nasıl Yapılmalıdır?

Akıllı telefonlarda model ayrımı yapılmadan arka cam tamiri işlemi uygulanır. Bu her telefonda ya da arka kapağı cam olan her teknolojik cihazda yaşanabilecek bir durumdur. Arka cam tamiri yapılması için Android ve iOS işlemciye sahip olan telefonlarda şunlara dikkat edilmelidir:

  • İlk olarak telefon incelenmeli, telefonun kamera ya da hoparlör gibi noktalarında sorun olup olmadığı tespit edilmelidir.
  • Hasarın nerede olduğu bulunduktan sonra telefonun modeline ve özelliklerine göre arka cam ya da arka kapak değişimi için kullanıcı bilgilendirilmelidir.
  • Arka cam değişimi sırasında cihazın orijinal haline dönmesini sağlamak gerekir.
  • Telefon tamiri için kullanılması gereken tamir aletlerinin uygun durumlara göre kullanılması gerekir.
  • Telefon içinde herhangi bir sorun yaşanmaması için değişim sırasında içeriye toz gibi unsurların girmesini engellemek ve profesyonel bir şekilde arka camın takılması gerekir.
  • Tamir edilen yer açısından garantili arka cam değişimi olduğu bilinmelidir.
  • Tamiri yapılan telefonda herhangi bir sorun kalmadığı anlaşılıncaya kadar test edilmesi ve sonrasında kullanıcıya teslim edilmesi gerekmektedir. 
  • Uzman kişiler tarafından yapılacak olan bu değişimlerde parçaların orijinal olması ayrıca parçaların telefonlara uygun olması gerekir. Aksi takdirde tamir edilmek istenen telefonun daha çok bozulması kaçınılmaz bir gerçektir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü