Akıllı cep telefonlarının insan hayatına girmesiyle birlikte çoğu iş kolaylaşmaya başlamıştır. Telefonlarda sadece telefon etme işlemi yapılmamakta, video izlemekten tutun konum bilgilerini paylaşmaya kadar bir sürü farklı uygulamak yapılmaktadır. Akıllı telefonlara bu kadar bağlı olunan devirde onların yokluğu sizleri ciddi şekilde problemlere sokmaktadır. İşte o yokluklardan biri de telefonların arızalanmasıdır. Telefon ahize sorunu da en sık yaşanan arızalardan biridir.

Telefonunuzun herhangi bir aksamı bozulduğunda telefonunuzdan mahrum olursunuz. O kadar bağlı olunan bu cihazların çok çabuk tamir edilmesini istersiniz. Tabi ki bu süre zarar gören parçaya, teknisyenin yoğunluğuna, diğer parçaların çalışır durumda olup olmaması gibi pek çok sebebe göre değişmektedir. Bir hizmet çağı haline gelen 21. yüzyılda herkes en erken sürede telefonunu geri almak istemektedir. Ahizeler de fazlaca arıza gösterebilen bir parçadır. Bazen bu parça tozlanmakta, bazen ahizenin filtresi tozlanmakta bazen de ahize direkt olarak bozulabilmektedir. Bu yazıyı okuyarak telefon ahize değişiminin süresi, maliyeti ve bunun yanında ahize temizliği gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ahize ve Ahizede Toz Birikmesi

Ahize telefonunuzdaki en önemli parçalardan biridir. Bu parça sayesinde bir kişiyle telefonda konuşup anlaşabilirsiniz. Pek çok farklı parçaya sahip olan akıllı telefonlardaki boşluklara toz ve pislikler dolmaktadır. Çok küçük bir parça olan ahizenin içine de gün içerisinde yüzlerce toz tanesi girmektedir. Bu önüne geçilemez bir durumdur. Buradaki toz birikmesini ancak birkaç yöntemle temizlemeye çalışabilirsiniz. Telefon ahize temizleme işlemleri çok basittir ve hiç zamanınızı almaz.

Akıllı telefonları bugün nereye giderseniz peşinizde götürmek durumundasınız. Gün içerisinde çok farklı mekânlarda bulunabilirsiniz. Buna bağlı olarak da telefonunuzdaki çeşitli boşluklara pislikler ve tozlar dolmaktadır. Bunun için telefon ahize temizleme yapmalısınız. Bunun için bazı materyaller gerekmektedir. Bunlar herkesin evde bulabileceği veya çok basit bir şekilde temin edebileceği malzemelerdir. Temizliği yaparken ekrana ve diğer parçalara zarar vermemelisiniz. Ahizeler de hassas ve önem gösterilmesi gereken iç aksamlardır. Bu temizliği telefonunuzun diğer boşluk kısımları için de yapabilirsiniz. Kendinizin nasıl temizlik yapacağı hakkında diğer paragrafta bilgi verilecektir.

Telefon Ahize Temizleme

Eğer siz de arama motorlarında, ahize temizleme, telefon ahize temizleme sesi gibi aramalar yapıyorsanız bu yazıda yanıtları görebilirsiniz. Ahizeyi temizlemek için şunları yapabilirsiniz:

  • Yumuşak bir fırça (suluboya fırçası veya diş fırçası) yardımıyla ahize kısmını süpürme hareketi yaparak temizleyebilirsiniz. Bu kesin bir çözüm vermeyebilir. Eğer sıkıntı düzelmezse telefonunuzun ahizesinde donanımsal bir sıkıntı vardır demektir. Bunun için de telefon ahize değişimi gerekmektedir.
  • Silikon bir bandın (çift taraflı bant) yapışkan kısmını ahizeye sokmak suretiyle bir temizlik yapabilirsiniz.
  • Bu işlemler için özel olarak üretilmiş olan piyasada bulabileceğiniz bir temizleme kitiyle de temizlik yapabilirsiniz. Bunu çok kolay şekilde temin edebilir ve telefon hoparlör yeri temizleme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bir diğer ahize temizleme yöntemi ise saç kurutma makinesi ile hava üfletmektir. Burada dikkat etmeniz gereken husus soğuk hava üfletmektir. Sıcak hava telefonunuzun iç aksamına zarar verebilir. Bunun için soğuk hava üfleme fonksiyonu olan bir saç kurutma makinesi tercih etmemelisiniz. Üfleteceğiniz hava basıncı sayesinde ahizenizde birikmiş toz ve pislikler dışarı çıkmaktadır.
  • Bir kürdan veya kürdana benzeyen ince, uzun bir cisim ile ahizeyi temizlemek işe yarayabilir. Eğer diğer materyalleri temin edebiliyorsanız kürdan kullanmayı tercih etmemelisiniz. Kürdan sivri olduğu ve ahizeye zarar verebileceği için en son tercih edilebilecek bir materyaldir.
  • Eğer bu telefon ahize temizliği işlemlerinden olumlu yanıt aldıysanız ve bir daha böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız akıllı telefonunuzun ahize kısmına bir toz filtresi satın alabilirsiniz. Piyasada çeşitli şekillerde ahize toz filtreleri satılmaktadır. Genellikle iPhone marka cihazlar için üretilmiş olan bu toz filtrelerini telefonunuzun markasına ve modeline göre satın alabilirsiniz.

Ahize Değişimi ve Detayları

Yaptığınız bütün işlemler nihayete ermediyse telefon ahize değişimi yaptırmanız gerekmektedir. Ahizenizden az ses gelmesi sorunu ahize değişimi gerektirmez. Bu sorun sadece ahizenin üstündeki filtrenin değişimiyle ortadan kalkabilmektedir. Ayrıca ahize, teknik servis tarafından özel sıvılar ile temizlenebilmektedir. Özel sıvılar teknik parçaların üzerinde oksitlenme veya korozyonları ortadan kaldırmaktadır. Paslanma benzeri bu lekeler ortadan kaldırıldığında ahizeniz eskisi gibi çalışır hale gelebilmektedir.

Bazen anakartta bir sorun çıkmakta ve buna bağlı olarak da ahize bozulmaktadır. Eğer ahizenizden hiç ses gelmiyor ise ahizeyi anakarta bağlayan mekanizmada da bir hasar olabilmektedir. Teknik servis bunu akıllı telefonun kasasını açarak denemeler yaparak anlayacaktır. Telefonun ahizesiyle ilgili yapılan bu işlemlerin ne kadar süreceği ve maliyeti hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Bunu gideceğiniz veya telefonu göndereceğiniz teknik servise telefon veya mail yoluyla sorarak öğrenebilirsiniz. 

Teknik servis ararken çok dikkat etmeniz gerekir. Size en kaliteli teknik servis hizmetini tamirciabi.com verecektir. Uzun yıllardan beri telefon / akıllı telefon tamiri yapan ve orijinal parçalar kullanan tamirciabi.com telefon ahize değişimini ustaca ve sorunsuz şekilde gerçekleştirecektir. Bu konuda tamirciabi.com’a güvenebilirsiniz. Teknik servisin ustalığı, kullandığı malzemelerin kalitesine bağlıdır. Bu yüzden teknik servis seçimi yaparken çok iyi düşünmelisiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü