Genellikle Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonları kullanılabilir kılan şeylerden biri uygulamalardır. Aplikasyon olarak da adlandırılan uygulamalar size çeşitli imkânlar sunmaktadır. Kimisinde alışveriş yapabilir kimisinde oyun oynayabilir kimisinde ise casus yazılımlara karşı telefonunuzu koruyabilirsiniz. Bu programları genellikle kolay bir şekilde cihazınıza yükleyebilirsiniz. Fakat bu programlar yüklenemeyebilir ve uygulama yüklenmedi hatası çözüm yolları arayabilirsiniz.

Çeşitli işlemleri yapabileceğiniz uygulamaları çok bilinen uygulama indirme platformlarından (Google Play Store, Apple Store) telefonunuza indirebilirsiniz. Uygulama indirme platformları haricinde APK adı verilen programları da telefonunuza indirebilirsiniz. APK’ler sıkıştırılmış paket dosyalardır. Bunları yükleme esnasında da bazı sorunlarla karşılaşılaşabilirsiniz. Bu yazı sayesinde android uygulama yüklenemedi hatası ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve bu sorunu yaşadığınızda kolayca çözüme ulaşabilirsiniz.

Aplikasyon Yükleme Sitelerinden Uygulama İndirme 

Günümüzde Google şirketine bağlı olan Play Store ve Apple şirketine bağlı olan Apple Store uygulama indirebileceğiniz en önemli platformlardır. Bu siteler üzerinden bazen ücretli ve çoğunlukla ücretsiz olmak üzere uygulamaları indirebilirsiniz. Bu platformlardan indirilen uygulamaların yüklenememesi de söz konusu olabilir. Eğer siz de android uygulama yükleme hatası alıyorsanız yapmanız gereken bazı şeyleri öğrenerek sorunu çözebilirsiniz. 

Aplikasyon yükleme sitelerinde karşılaşabileceğiniz android uygulama yüklenmedi hatası için yapacağınız şey çok basittir. Bu hata telefonunuzun depolaması veya önbelleğiyle ilgilidir. Öncelikle SD kartı çıkarıp uygulamayı tekrar yüklemeye çalışmalısınız. Bu işlem işe yaramadıysa önbellek dolu demektir. Telefonunuzun “ayarlar” kısmına girmelisiniz. Ayarlar kısmında uygulamalara tıklamanız gerekir. Daha sonra buradan indirme yöneticisine tıklayıp önbellek başlığı altında bulunan “Önbelleği Temizle” sekmesine tıklamalısınız. Önbelleği temizle diyerek telefonunuzdaki fazla verilerden kurtulmuş olursunuz. Bu sayede yeni uygulamalara yer açılmış olur. Bu işlemden sonra telefonu yeniden başlatıp yüklenemeyen programı tekrar yüklemeye çalışmalısınız. APK’leri ise çeşitli sitelerden indirip kurabilirsiniz. Uygulamaları indireceğiniz APK sitesini iyi bir şekilde araştırmanız önerilir. Aksi takdirde casus yazılımların telefonunuza zarar vermesine sebep olursunuz.

APK’lerde Uygulama Yüklenmedi Hatası ve Çözümü

APK, İngilizce Android Package Kit kelimelerinin bir kısaltması olup Türkçeye android paket dosya olarak tercüme edilebilir. Çoğu zaman uygulamaları resmi uygulama indirme platformlarından (Play Store, Apple Store) edinseniz de bazen APK adı verilen paket dosyaları da indirmekte ve telefonunuza uygulama olarak yüklemektesiniz. Aslında APK’ler Google Play Store gibi program indirme platformlarındaki uygulamaların hazır dosya formatıdır. APK’ler çoğu sistemde uygun bir şekilde çalışmaktadır. Bunları yükleme sırasında bazı hatalar yaşanabilmektedir. Uygulama yüklenmedi hatası huawei cihazlarda sıklıkla karşınıza çıkabilir. Bu uygulama yüklenme sorunlarını çeşitli yöntemlerle çözebilirsiniz.

Eğer siz de uygulama yüklenmedi hatası nasıl çözülür sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, verilecek yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu hatalar ve onların çözümleri şöyle sıralanabilir:

  • Eğer Android telefona uygulama yüklenmiyor uyarısı almışsanız APK dosyanızın bozuk olma ihtimali vardır. Bu APK’ler ile ilgili karşınıza en çok çıkan sorun türüdür. Dosya indirme işlemi devam ederken internetinizde bir kesilme olduysa dosyanın tamamı uygun bir şekilde inmemiş olabilir. Bu yüzden de uygulama yüklenmiyor olabilir. Diğer bir ihtimal ise indirdiğiniz dosyanın direkt bozuk olmasıdır. Bu sorunun çözümü için aynı dosyayı bir kez daha indirmeyi ve kurmayı deneyebilirsiniz. Daha sonra başka bir siteden APK’yi indirmeyi deneyebilirsiniz. 
  • Eğer APK’yi SD karta indirmişseniz bundan dolayı da sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için SD karttaki APK’yi telefonunuzun dâhili depolama alanına taşımanız ve daha sonra programı tekrar kurmanız gerekir. 
  • Uygulama indirme platformlarında karşılaşılan depolama alanının yetersiz oluşu APK’ler için de geçerli olabilir. APK’ler sıkıştırılmış dosyalar olduğu için kurabilmeniz için APK’nin boyutunun iki katı kadar boş disk alanına sahip olmanız gerekmektedir. Telefonunuzda yer açabilmek için telefonunuzun ayarlar kısmından uygulamalarınıza girip fazla kullanmadığınız uygulamaları silebilirsiniz.
  • Yer açabilmek için gereksiz dosya ve çerezleri silebileceğiniz bir uygulama da kullanabilirsiniz. 

Telefonun ve Programların Uygulamaya İzin Vermemesi

Bazen telefonunuz veya telefonunuzda kurulu olan bir program APK’nin kurulumuna izin vermeyebilir. Bu sorunu çözmek için ise şunları yapabilirsiniz:

  • Uygulama indirme platformlarından indirdiğiniz her uygulama büyük oranda güvenlidir ve telefonunuz için herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat APK indirdiğinizde telefonunuz yabancı bir yerden uygulama yüklemeyi istemez. Bunun için “Bilinmeyen Uygulamaları Yükleme” seçeneğini açmanız gerekmektedir. Bu bölüme giriş telefonun markasına göre değişiklik göstermektedir. Çoğunda “Ayarlar” bölümündeki “Gizlilik Koruması” kısmında yer alır. Bu seçeneği açık olarak işaretledikten sonra uygulamayı yeniden kurmayı deneyebilirsiniz.  
  • Hala Android uygulama yüklenemedi uyarısı alıyorsanız bu uyarının sebebi Google Play Protect’ten kaynaklanıyor olabilir. Google Play Protect sizi casus yazılımlardan korumaya yönelik çalışmalar yapar. Google Play store’dan herhangi bir uygulama indirdiğinizde program o uygulamada virüs taraması yapmaktadır. Bu yüzden farklı bir uygulama yüklemek istediğinizde Google Play Protect size zorluk çıkarabilmektedir. Bunun çözümü bu programı devre dışı bırakmaktır.
  • Android uygulama yüklenmedi hatası alıyorsanız ayarları sıfırlamanız gerekebilir. Bunun için “Uygulama Tercihlerini Sıfırlama” ile tercihleri sıfırlayıp APK’yi tekrardan yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu sıfırlama ayarının bulunduğu kısım telefondan telefona değişiklik gösterebilir. Onun için ayarlara biraz göz atarak orayı bulabilirsiniz.
  • APK cihazınız için uygun sürüme sahip olmayabilir. Play Store gibi platformlar programın sizin cihazınıza en uygun sürümünü indirir. APK’leri başka sitelerden indirdiğinizde böyle bir durum mümkün değildir. APK’nin daha eski bir sürümünü bulup indirerek yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Yorumlar

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü