Bir konuda teknik açıdan bilgiye sahip olan veya konuda yetkin olan kişilere eksper denmektedir. Eksper; taraflar arasında yargı yoluna giden veya sigorta anlaşmazlıklarının çözümünde büyük rolü bulunan, herhangi bir şeyin değerini belirlemek veya kaza ya da başka bir nedenden dolayı oluşan hasarın maliyetini tespit etmek adına görevlendirilen bilirkişilere verilen isimdir. Ekspertiz de cihaz ve ekipmanları ince detaylarına kadar detaylı bir şekilde inceleyerek fikir bildirene denmektedir. İnceleme sonucunda belirlenen bu görüşler bir rapora dönüştürülmektedir. Rapor resmi bir rapor olmakla birlikte ekspertiz raporu olarak da adlandırılır. Günümüzde telefon ekspertiz hizmeti de verilmektedir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de cep telefonu pazarları büyük bir öneme sahiptir. Cep telefonu kullanıcıları, sıfır ya da ikinci el cihaz satın alırken ihtiyaçlarının eksiksiz olarak giderilmesini beklemektedir. Bu bağlamda öncelikle ikinci el cep telefonu satın alımı yapılmadan önce, cihazın detaylarının kullanıcılar tarafından önceden bilinmesi büyük önem arz etmektedir.  Cep telefonu ekspertiz raporu sayesinde anlaşılacak olan en önemli durum, cihazın ne kadar süre daha kullanılabilecek durumda olduğudur. 

Cep Telefonu Ekspertiz Hizmetinin Faydaları Nelerdir?

Cep telefonu sektörü, her geçen gün daha da katlanarak hızla gelişim göstermektedir. Sıfır ürün kullanımının yanında, ikinci el ürün tüketimi de kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu tercihlerin yapılmasını basitleştiren cep telefonu expertiz raporlarının öncülüğünde de tüketicilerin hayatı bir hayli kolaylaşmakta ve kullanılacak olan ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olunmasına öncülük edilmektedir. İkinci el cihaz satın alınırken alıcı ve satıcıların akıllarında birçok konuda soru işareti oluşmaktadır. Ürünlerin alınmadan önce hangi işlemlerden geçtiği, hangi parçalarının değiştirildiği, nerede üretim yapıldığı gibi birden fazla detayın önceden bilinmesi sürecin daha profesyonel işlemesine olanak sağlamaktadır. Bu yüzden telefon ekspertiz hizmeti, kullanıcılar tarafından ihtiyaç görülen bir hizmet haline gelmiştir. 

Telefonların dokunmatik test kodu kullanıcıların öğrenmeyi istediği konular arasında bulunmaktadır. Cihaz dokunmatik testleri, telefonların ekran değişimi yapıldıktan sonra veya telefonun hasar almasından sonra başvurulan işlemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dokunmatik telefon ekran testi, cihazın olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını anlamaya fayda sağlamaktadır.  Dokunmatik testi cihaz ekranının her bir noktasının doğruca çalışıp çalışmadığını anlamaktan geçmektedir. Özellikle cihazlarda ekran tamiri yapılmışsa her şeyin çalıştığından emin olunmaktadır. 

Cep Telefonu Ekran Testi Nedir?

Cep telefonlarının ilk günlerinden beri kullanılan gizli kodlar bugün hala daha kullanılmaya devam edilmektedir. Mesela, iPhone’da gizli sorun giderme moduna geçip, sinyal ölçüm bilgilerini alabilirsiniz. Ayrıca gizli kodları kullanarak daha da fazlasını gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama olmadığından ne yazık ki iPhone için dokunmatik test koduna gerçek bir yöntem bulunmamaktadır.  Özellikle ekran tamir edildikten sonra her şeyin çalıştığından emin olmak gerekir.  Cihazın ekranında, dokunmatiğin ne kadar fayda sağladığını belirlemek için test haricinde birçok farklı uygulamayı açabilirsiniz. iPhone’da alan testi için verilen sorun giderme moduna girmek için ilk olarak telefon uygulamasını açmanız, (* 3001 # 12345 # *) tuşlamanız gerekmektedir. Bunu yaptığınız zaman, teknik bilgi içeren bir dizi menüyü karşınızda göreceksiniz. Telefon veya ağın altyapısını test etmek adına bu seçeneklerin içinde olmayan, sinyal gücü seçeneğini aktifleştirmek için şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır: Saha testi modunda, kapatma paneli çıkana kadar güç düğmesini basılı tutmalısınız. Ardından, ana ekran çıkana kadar, ana sayfa düğmesine basılı tutmalısınız. Sonrasında sinyal gücü simgesinin, sayısal ekranda değiştiğini göreceksiniz.

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü