Yakınlık sensörü, telefon kullanıcılarının en çok bildiği sensör türlerinden biridir. Bu sensör telefonların kullanımında konforu üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır. Örneğin; telefonda konuşmaya başladığınızda, ekran otomatik olarak kararıyor ve konuşma bitince tekrar ekran parlaklığı geliyorsa, işte bu durumu sağlayan yakınlık sensörüdür. Bu sensör sayesinde konuşma yaparken kulağınız ve ya teniniz dokunmatik ekrana çarpsa dahi herhangi bir işlem gerçekleşmesinin önüne geçilmesi sağlanacaktır. 

Yakınlık sensöründe IR ışık dedektörü teknolojisi vardır. Bu teknoloji sayesinde telefonun konumunu ve cilde yakınlık durumunu algılar. Sonrasına ise telefonunuzun ekranını devre dışı bırakır.  Sensör sayesinde telefonun kullanımı daha konforlu hale gelecektir. Telefon içindeki her teknik malzeme arıza verebileceği gibi yakınlık sensörü de arızalanabilir. Her marka ve model telefonlarda bu arıza ile karşılaşılabilir. Telefonlarınızın ahize kısmına yakın olan bu sensörler genel olarak tüm telefonlarda benzer yerlerde olabilir. Sensör arızasında yaşanabilecek sıkıntılar genel anlamda analiz edildikten sonra arıza durumunda neler yapılmalı, nasıl bir yol izlenmeli gibi konuları gelin birlikte inceleyelim. 

Yakınlık Sensörü Değişimi 

Cep telefonlarının her bir parçasında olabileceği gibi sensörlerinde de arızalar meydana gelebilir. Yakınlık sensörünün çalışmama durumunda ise Tamirci Abi, uzman ekibiyle gerekli olan tüm teknik ve desteği sizlere sunar. Yapılan işlem ile ilgili ön görüşme sağlandıktan sonra alacağınız hizmetin detayları ile ilgili bilgiler doğrultusunda anlaşma sağlanacaktır. Bu konuda alacağınız hizmetin kalitesi ve güvenilirliği çok önemlidir. Çünkü sadece teknik alanda değil, sonrasında sağlanacak garanti de çok önem arz eder. Cep telefonu sensör değişimi, her teknik işlem olduğu gibi özen ve titizlik isteyen bir çalışma gerektirir ve bu işlem oldukça özenle gerçekleştirilecektir. Yakınlık sensörü değişimine neden olabilecek bazı sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Önce telefon kılıflarını ve ekran koruyucularının kontrol edilmesi gerekir. Bu malzemelerin çıkarılması yapılıp kontrol edildiğinde arıza halen devam ediyorsa teknik bir arızadan bahsedilebilir.  
  • Telefon ekranının aldığı herhangi bir darbe sonucu sensör soketi arızalanıp çalışmayabilir.
  • Ekranın su almasından kaynaklı soket oksitlenebilir. Bu noktada telefonun direkt su ile temasından kaçınmalısınız ve aşırı terleme, parfüm ve kozmetik ürünlerden doğabilecek sıkıntıları da göz önünde bulundurmalısınız. 
  • Saç veya saçlarda kullanılan aksesuarlardan kaynaklanan statik elektrik sebebiyle arızalanabilir.
  • Telefonun iç kısmında yer alan materyallerin tozlanmasına bağlı olarak da yakınlık sensöründe problem yaşanabilir. 
  • Telefonunuzun yazılımından kaynaklı bir arızası da söz konusu olabilir. Genel bilinen sensör arızaları bu şekildedir. Bu durumlarda yakınlık sensörü değişimi gerekli hale gelir. 

Tamirci Abi bünyesinde uzman ekipler tarafından arıza nedenleri tespit edildikten sonra tamir işlemine geçilir. Tamir işlemi hakkında sürecin nasıl işlediği ile ilgili bilgilendirmeler yapılıp gerekli evraklar size sağlanır. Tüm bu sürecin hem teknik hem de hizmet kalitesi bizzat Tamirci Abi ekibi tarafından kontrol edilip sizin için oldukça faydalı bir tamirat hizmet sunulur. Tamirat işleminin en kısa sürede tamamlanması için size gerekli bilgi verilir. Bu sayede hem hızlı hem de kaliteli bir hizmet almanız sağlanır.

Sensör Değişim Fiyatları 

Sensör değişim fiyatları, telefonların marka ve modellerine göre değişiklik gösterebilir. Bu fiyatlara etki eden birçok etken vardır. Farklı marka ve modelde bulunan sensörlerin tamiri burada etkili olacaktır. Çünkü her marka ve modelin parça ve tamiri fark edecektir. Ayrıca cihazınızda kullanılan sensörün çeşidi de fiyatlara etki eden bir faktördür. Yedek parçasının bulunabilirlik derecesine göre de fiyatlandırılabilir. 

Sensör değişim fiyatları konusunda bilgi aldıktan sonra yazılı belgenizi alarak süreci garanti altına alabilirsiniz. Yapılacak iş size anlatıldıktan sonra onayınız alınacak ve tamir işlemine başlanacaktır. Ancak cep telefonunuzla görüşmelerinizi hoparlörden yaparken yakınlık sensörü devre dışı kalır. Bu sebeple sensörün aktif olmadığın gördüğünüzde hemen arıza ihtimali aklınıza gelmesin.  Eğer bir bozukluk fark ederseniz de Tamirci Abi’ye güvenebilirsiniz. Çünkü garantili teknik servis hem sizi hem de Tamirci Abi’yi güvence altına alır. Sensör değişimi için kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız Tamirci Abi’yi tercih edebilirsiniz.

Garantili Sensör Değişimi

Teknik servis işlemlerinden sonraki en önemli süreç garanti kapsamıdır. Her ne kadar sıfır orijinal parçalar ile işlem yapılmış da olsa, tekrardan arıza verebilmesi muhtemeldir. Bu tip sorunların asgari düzeye indirilmesi için Tamirci Abi, size yazılı olarak garanti belgesinin düzenleyip verecektir. Belgede garanti kapsamının neler olduğu ile ilgili bilgiler yazılmış olup, size teslim edilir. Garantili sensör değişimi, tamir için ödemiş olduğunuz ücretin boşa gitmemesi için oldukça önemlidir. 

Garantili sensör değişiminin kapsamı oldukça geniş bir alanı içine alır. Garantili sensör değişimi işlemi esnasında telefonda kayıtlı olan herhangi bir bilginin silinmesi söz konusu olmamaktadır. Ancak yapılan işlemin sağlıklı olması adına, öncesinde telefondaki tüm bilgiler kayıt altına alınmaktadır. Teknik işlem olduğu için yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmiş olur. Tamirci Abi sayesinde cep telefonunuzun yakınlık sensörünü kaliteli bir şekilde tamir ettirebilir ve garantili teknik servis hizmeti alabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü