Gün içerisinde en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında cep telefonları gelir. Hem eğlence kaynağı hem de iş ortağı olarak kullanılmaktadır. Sunduğu hizmetlerle beraber telefonlar çok sayıda hizmetiyle hayatı kolaylaştırmaya devam eder. Cep telefonlarının model ve marka farklılıklarından dolayı ekran modellerinin de farklılık göstermesi çok normaldir. Olası bir çarpma ya da düşürme gibi durumlarda cep telefonlarının ekranlarında zararlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ayrıca alabileceğiniz cep telefonu ekranları mevcuttur. Bu ekranların da çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik ile telefon ön cam değişimi fiyatı da değişkenlik göstermektedir.

Her cep telefonu üreticisinin benimsediği teknolojiler farklılık gösterir. Çünkü ekran teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda bu unsur pazarlama maddesi ve fark yaratan bir ayrıcalık olarak meydana gelir. Renklerin dağılımı, ışığın yansıması veya şiddeti gibi değişiklikleri içinde barındıran akılı telefon ekranları kullanıcılar için oldukça önemlidir. Telefonun belki de en çok dikkat edilmesi gereken parçalarından biri olan ekranlarda ön cam tamiri söz konusudur. 

Telefon Ekranları Nasıl Kullanılmalıdır?

Akıllı telefonlara ne kadar çok para verilse de düşürme, çarpma gibi durumlarda telefonlar savunmasızdır. Genel itibarıyla Android işlemciye sahip olan telefonlar iPhone işlemcilerden daha dayanıklıdır. Ancak bu durum Android işlemci telefonların kusursuz olduğunu göstermez. Eğer telefonunuzun başına bir şey gelmesini istemiyorsanız sigortalama işlemi oldukça mantıklıdır.

Bu sigortalama işini yapmadığınız takdirde sorunları çözmeniz için gereken şeylerden biri üreticiyi aramaktır. Android cihazların yeni olması durumunda garantisi bitmediyse üreticiye gitmek en doğru harekettir. Kırılan ekranın tamiri için verilen fiyat cihazınızın modeline göre değişiklik gösterir. Bilinmesi gereken bir durum da vardır ki üreticiye gitmek tamir servisine gitmekten daha pahalıdır. Ancak garantiniz bozulmayacak ve telefonunuz önceden kırılan ekrana tamamen yüklenecektir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de telefon ön cam değişimi yaptırırken orijinal parça tercih edilmesidir. Ayrıca orijinal parça ile beraber cihazın marka ve modeline uygun olarak ekran tercihi yapılması son derece önemlidir. Çünkü bu yapılmazsa telefonunuz tamamen bozulabilir, tamir sonuç vermeyebilir. Tamir merkezinde yaptırılan işlemlerde de dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri parçaların garanti kapsamında olmasıdır.

Cam Değişikliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük hayatta hatta hayatın her alanında daima kullanılan akıllı telefonların ekranı çeşitli nedenlerden dolayı zarar gördüyse aynı marka ve aynı model ürünün orijinal ekranlarını almak son derece önemlidir. Korsan ya da yan sanayi üretimi olan markaların ekranları, kullanmakta olduğunuz telefonun ekranının boyutu ve dış görünüşü açısından aynısı olsa da sorun yaratır. Örneğin, dokunmatik ekran hassasiyetinden görüş açılarına, ışık şiddetinden renk dağılımına kadar pek çok unsurun kullanım durumunuzu olumsuz yönde etkilediğini görebilirsiniz. Bu yüzden orijinal ön cam alarak işinde uzman ve profesyonel kişilere ekran sökme, yenisini taktırma işlemlerini yaptırmanız gerekir. Elektronik konusunda yatkınlığınız varsa, aldığınız ekranlarla beraber gelen sökme aparatları sayesinde bu işlemleri kendiniz de yapabilirsiniz. 

Eski ekranı sökme ve yenisini takma işlemlerini büyük bir hassasiyet ile yapmanız ve yaptırmanız gerekir. Bu, telefonunuzun eski halini alması açısından dikkat etmeniz gereken konuların başında gelir. Yerine tam oturmayan ekranlar, çeşitli estetik sorunlara ve bozukluklara sebep olmaktadır. 

Telefon ön cam değişimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler içerisinde yer alanlardan biri daha dikkatli kullanımdır. Orijinal hali ile hassas olan teknolojik aletler, herhangi bir parça hatta ekran değişimlerinde daha hassas boyuttadır. Bu yüzden ön cam tamiri yapılan telefonlarınızı işletim sistemi fark etmeksizin daha dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Kaliteli Cam Tamiri için İpuçları

Bir cep telefonu tamirinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar ve püf noktaları vardır. Kullanılan malzemeler, onarma işlemlerinin yapılacağı ortam, alanında uzman olan kişilerin bulunduğu bir teknik ekibin olması gibi maddelerdir. Bu tamir işlemlerinin titizlik ile yürütülmesi cihazlara herhangi bir zarar gelmemesi için önemli bir etmendir. Bununla beraber kullanıcılar, cihazlarının tamiri sırasında genellikle cihazlarındaki bilgilerin güvenli bir şekilde korunmasını ister. Ayrıca tamir ve onarma işlemi sonrasında herhangi bir sorun olup olmadığına dair kontrol ve testlerin yapılması gerekir. 

Cihazınızın tamiri için dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri tercih edeceğiniz teknik servistir. İşinde uzman olmayan kişiler tarafından açılan cihazlar ilerleyen zamanlarda karşılaşılabilecek daha kötü sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden tamir işleminden sonra belirli sürelerde yapılan işlemin ya da takılan parçaların garantisini veren kişilerle çalışmak daha iyi olmaktadır. Sorunların tekrar ederek artması cihazınızın tamamen arızalanmasına ve bozulmasına sebep olur. 

Akıllı telefon ön cam değişimi ile beraber cep telefonu tamiri esnasında kullanılan bazı gereklilikler ve aletler vardır. Bunlar:

  • Temiz bir ortam: Her şeyden önce ortamın temiz olması gerekir. Çünkü ortamın temiz olması, tamir işleminin başarı ile tamamlanmasında oldukça önemlidir.
  • Açma plastiği: Kasa ve kapakları cımbız vb. metallerle açmaya çalışıldığında bozulmalar meydana gelir. Bu sorunun önüne geçmek için açma plastiği kullanılmalıdır.
  • Cımbız: Küçük çiplerin sökülmesinde, mekanik işlemler gibi vb. işlerde kullanılır.
  • Ekran koruma bandı: Sökülmüş olan cep telefonlarının, ekran, kapak ve dış malzemelerinin toz ve pislikten korunması amacıyla kullanılır.
  • Fırça: Telefon içinde tamirden doğan kirleri temizlemek için kullanılır.
  • Tornavida takımı: Cep telefonu sökülüp takılırken mutlaka bu takımdaki uygun olan tornavidalar kullanılmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkan sorunlar güç kaybı gibi problemlere sebep olur.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü