Kullanıcı deneyimi yüksek olması ile beraber tamiri konusunda dikkat edilmesi gereken telefonların başında iPhone gelir. Geçmişten günümüze çeşitli modelleri bulunmaktadır. Ancak bu modeller içerisinde eski model olan cihazların tamirleri biraz daha azdır. Hatta yedek parçalarının üretimi durmuş olan modeller için tamir oldukça zorlu bir boyuttadır. Telefonun tamir olup olmayacağı ise bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından belirlenir.

Hafif bir yapıya sahip olan bu telefonlarda batarya değişimi, orta tuş tamiri, şarj soketi değişimi, ekran tamiri ve kasa değişimi gibi işlemler yapılır. Bu sorunlar ise orijinal parçalar ile tamir edilmektedir. iPhone kasa değişimi gibi problemler meydana geldiğinde uzmanlar sorunları tespit ederek tamir ve değişim işlerini yaparlar. Ancak ürünün tamir edilme ihtimali yoksa uzman kullanıcıyı bilgilendirmelidir.

Kasa Değişimi Nedir?

Kasa değişimi, akıllı telefonlarda oluşan kozmetik sorunların çözülmesi için gerçekleştirilen bir uygulamadır. Eğer cihaz metal kasalı ise ekranın soyulması, plastik kasalı ise kırılma gibi sorunlar söz konusudur. Bu gibi durumlarda yani cihazın içinde değil de dışında bulunan kusurlarda kasa değişimi işleminin yapılması gerekmektedir. Bu sorunlar genellikle kılıf kullanılmayan cihazlarda çok görülür. Kılıf kullanılmaması ile beraber kasada soyulma artar. Bu soyulmaları gidermek için de tercih edilen en kolay yol kasa değişimidir.

Çoğu telefon modellerinde orijinal yedek parçaların temini oldukça zordur. Hatta malzemesi kaliteli olan akıllı telefonların fiyatları yüksektir. Bundan dolayı yedek parçaları pahalı olmaktadır. Fiyat ve parça açısından üst düzey olan telefonların kasa değişimi işlemlerinde fiyatları yüksektir. Herhangi bir ürün değişimi işleminde parçaların olabildiğince kaliteli ve orijinal olması önemlidir. Çünkü bu ürünlerin orijinal olmaması telefonun diğer parçalarına da zarar vermektedir.

Bu işlemlerin yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur şudur: Yedek parçanın değişim yapılacak olan modele uygun olması gerekir. Farklı bir modelin kasası, değişecek olan ürüne takılamaz. Garantili iPhone kasa değişimi işlemlerinden sonra telefonun ekranı haricinde cihazda sıfır bir görünüm oluşur. Bu kasa değişimi işlemlerinin süresi telefonun modeline göre değişkenlik gösterir. Ayrıca telefonda yer alan bilgiler silinmez, kişisel şifreleri ve parmak okuyucu gibi özellikleri de sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edilebilir.

Kasa Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanılan telefonun kaliteli olması kadar kullanım şekli de oldukça önemlidir. Telefonu düşürmek, bir yere çarpmak, sert hareketler ile kullanmak telefonların hasar almasına yol açmaktadır. Bu durumlarda cihazın içinde ya da dışında hasarlar meydana gelir. Genellikle düşürmeye veya darbeye maruz kalan telefonlarda sıklıkla karşılaşılan sorun kasanın ezilmesidir. Ezilme, yamulma gibi durumlar bazı telefon modellerinde sık görülen bir durumdur. Kasanın hasar alması durumunda:

  • Kasanın yamulması ekranın da kırılmasına sebep olabilir.
  • Yamuk ve ezik kasalı iPhone kullanmak telefonun içerisine toz almasına neden olur.

Kasa değişiminde ise dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Değişim işlemi yapılırken özen gösterilmesi gerekir.
  • İşlemi yapacak olan kişi bu konuda deneyimli olmalıdır.
  • Kasa değişimi yapılacak olan telefonun modeline göre değişiklik göstermektedir.
  • Parçaların olabildiğince kaliteli ve orijinal olması gerekir. Aksi taktirde iPhone telefonlarında farklı hasarlar meydana gelir.
  • Cihazın içinde herhangi bir sorun yoksa kasanın değişmesi, ürünün ilk halindeki gibi yeni görünmesini sağlar. 
  • Hasar alan cihazlarda, iç aksamda bir sorun olmasa bile kasanın parçalanması, değişim yapılırken dikkatle temizlenmesi gerekir. 

Telefonların tamir edilmesi kadar kullanıcılar tarafından merak edilen bir konu daha vardır. Bu da iPhone kasa değişimi fiyatları şeklindedir. Cihazların garantisi olması kapsamında yapılan değişimler ve işlemler kullanıcılar için yararlıdır. Böylelikle kişilerin masraf yapmasına gerek kalmaz. Ancak telefonların garantisinin bitmesi durumunda kasa değişimi gibi işlemlerde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Eski ve yeni cihazların kasa değişiminde fiyat farkları söz konusu olmaktadır.

Modellerine Göre iPhone Telefonlarda Kasa Değişimi

Kasa değişimi işlemleri telefon çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Bununla beraber bir diğer değişiklik ise iPhone modellerine göre işlemlerin farklılık göstermesidir. Telefon modellerinin kendi aralarında fiyat değişikliği olduğu gibi parçalarının da arasında bu değişiklik söz konusudur. 

iPhone 7 kasa değişimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri kullanılacak parçadır. Ayrıca bu modellerde kamera camı kırıldığında kasanın değişmesine gerek yoktur, camın değişmesi yeterlidir. Bu modellerde kasa köşelerinde ezilme, yamulma ya da ekrana zarar verecek şekilde hasar mevcutsa kasanın kesinlikle değişmesi gerekir. Kırık kasa ile telefonu kullanmak cihazın içine de zarar vermektedir.

iPhone 8 Plus kasa değişimi ise kendinden önceki modellere göre farklılık gösterir. Çünkü iPhone 8 Plus telefonların kasa arkası metalden değil camdan yapılmıştır. Sert bir zemine düşerek darbe alması ile arka ekranı kırılıp çatlayabilir. Bu yüzden en ufak hasar durumunda kasanın tamamen değişmesi gerekir. Kasa değişimi işleminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu telefon modellerinde arka kapakların renk seçeneği bulunmasıdır. Kasa değişimi yaptırırken istediğiniz renkte bir yedek parçanın olmasına dikkat etmelisiniz.

iPhone 11 kasa değişimi, eski modellerin bazılarına göre değişim göstermemektedir. iPhone 8 serisi ile beraber telefonların arka kısımları cam olarak üretilmeye başlamıştır. Kasaların camdan üretilmesi ise telefon modellerinin hassas ürünler olduğunu gösterir. Bundan kaynaklı olarak hasar almaya müsaitlerdir. Arka camın kırılması halinde iPhone model telefonlar garantiden düşmektedir. Her modelde olduğu gibi bu modelde de yedek parçaların orijinal ve kaliteli olması önemlidir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü