Oppo marka telefonlar ülkemizde yeni yeni tanınmakta olup özelliklerini keşfedenler tarafından denenmek istenen bir markadır. Tüm telefon modellerinde sıkıntı çıkabileceği gibi Oppo markalı akıllı telefonlarda da arızalar çıkabilir. Bu sıkıntılardan birisi de batarya sorunudur. Batarya, enerji ile çalışan aletlerde ve özellikle akıllı cep telefonunda en önemli aksamlardan birisidir. Batarya sayesinde telefonunuzu açık tutabiliyor, istediğiniz işlemleri kolayca yapabiliyorsunuz. Bu kadar önemli bir göreve sahip olan bataryalar çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilir. Siz fark etmeden de bataryaya zarar veriyor olabilirsiniz. Batarya sıkıntısı çekmemek için bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları öğrenerek pil ömrünüzü artırabilirsiniz. Özellikle Oppo marka akıllı telefonlardaki Oppo batarya arızası ile ilgili bilgi almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz. 

Oppo Telefonların Bataryasında Çıkan Arızalar Nasıl Anlaşılır?

Bataryada çeşitli etmenlere bağlı olarak arızalar oluşabilmektedir. Bu arızaların çoğunun giderilmesi için bataryanın değişimi gereklidir. Tamirci Abi gibi, kaliteli Oppo batarya değişimi teknik servisi hizmeti veren firmalar bu sorunları çözmek için size yardımda bulunabilir. Bataryanızda meydana gelen arızaları şu şekilde anlayabilirsiniz:

 • Daha önceki zamanlarda size uzun süre yeten şarjınız, son zamanlarda yetmiyorsa,
 • Telefonunuz birdenbire kapanıyor ve hatta bir daha açılmıyorsa,
 • Telefonunuzda şarj bulunduğu halde telefonunuz kapanıyorsa,
 • Şarj seviyeniz aniden büyük bir oranda düşüyorsa ( % 50’den % 30’a düşmesi gibi),
 • Telefonunuzu şarj ederken aşırı derecede ısınıyorsa,
 • Bataryanızda veya kasanızda bir şişkinlik meydana geliyorsa, bataryanızda sorun var demektir.

Bu sayılan arızalardan kurtulabilmek için bataryanızı değiştirmeniz gerekmektedir. Bu değişimi kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak kendiniz değişim yaptığınızda bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz, telefonunuzda çok daha büyük arızalara neden olabilirsiniz. Bu işlemi işinin ehli, profesyonel bir teknik servise bırakmak gerekir. Akıllı telefonlar hassas oldukları için en ufak bir hatayı dahi kabul etmezler. Telefonunuzu sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam etmek istiyorsanız teknik servise müracaat etmelisiniz. Teknik servis, telefonu inceleyecek, Oppo batarya arızası olduğunu tespit edecek ve ardından batarya değişim işlemlerine başlayacaktır.

Bunların dışında hiç Oppo batarya arızası yaşamak istemiyorsanız, akıllı telefonunuzu kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlara dikkat ederek bataryanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bu hususlar şöyle sıralanabilir:

 • Akıllı telefonunuz, şarja takmanız için sizi ikaz ediyorsa zaman geçmeden akıllı telefonunuzu şarja bağlamalısınız.
 • Şarja taktığınız akıllı telefonun şarjı tam dolmadan fişten çıkarmamalısınız.
 • Akıllı telefonunuzu daima orijinal şarj aleti ile şarj etmelisiniz. Diğer şarj aletleri teknik bakımdan yeni nesil olmadığı için bataryanıza zarar verir. Bunun için kendi şarj aletinizi yanınızda bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Şarj aleti satın alırken de dikkatli olmanız gerekmektedir. Sırf pahalı olduğu için şarj aletinin orijinal olduğuna güvenmemelisiniz. 
 • Akıllı telefonunuzu düşük güç modunda çalıştırabilirsiniz. 
 • Ekran parlaklığınızı düşürebilirsiniz. Sırf göze hoş geldiği için parlaklığı artırmaktan kaçınmalısınız.
 • Arka planda devam eden veya bulunan uygulamaları kapatmalısınız.
 • Özellikle yüksek grafikler içeren video oyunları bataryanızdaki enerjinin daha çabuk bitmesine yol açar. Bu yüzden bu video oyunlarını olabildiğince az oynamalı veya hiç oynamamalısınız.
 • Akıllı telefonunuzda kullanmadığınız ve boşuna yer kaplayan uygulamaları silmelisiniz.
 • Güvenilmeyen prizlerde şarj işlemini yapmamalısınız. Herhangi bir sorunun olmadığına emin olduğunuz prizlerde şarj işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 • Bataryanızı çok iyi kullansanız da iki senede bir batarya değişimi, telefonunuz için önemli bir husustur.

Batarya Arızası Nasıl Çözümlenir?

Batarya arızasını tespit eden teknik servis, değişim için işlemleri uygulayacaktır. Bu işlemlerden önce Oppo batarya değişim fiyatları hakkında da bilgilenmek istiyor olabilirsiniz. Batarya değişimi için sizden istenecek ücret telefonunuzun markasına ve modeline bağlıdır. Bunun için, teknik servisinizi telefonla arayabilir veya mesaj yoluyla fiyatın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Oppo batarya değişimi süresi ve bu konuda merak edilen diğer konular için şu bilgiler verilebilir:

 • Teknik servis, cihazı açıp gerekli kontrolleri yapar. Teknik servis temiz ve statik elektriğin giderilmiş olduğu bir odada çalışır.
 • Teknik servis, akıllı telefonunuza uygun orijinal bir batarya bulur.
 • Akıllı telefona, bataryayı yerleştirir ve gerekli kapatma işlemlerini yapar.
 • Bu işlemler yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Teknik servisin bu işlemleri gözünüzün önünde yapması güven açısından daha iyidir.

Oppo batarya değişimi garanti süresi de merak edilen bir konudur. Garanti süresi, teknik servis işleminin yapılmasından sonraki 6 ayı kapsar. Bu garantiden faydalanabilmek için cihazınızın yine aynı arızayı vermiş olması gerekir. Eğer bataryada gerçekleşen arızanın kullanıcı kaynaklı olduğu tespit edilirse, bu durum garanti sürecine dahil edilmez. Buna bağlı olarak bazı ücretlendirmelere tabi tutulabilirsiniz. Siz de Tamirci Abi’nin uzman ekibi ile şimdi iletişime geçebilir ve sorunsuz bir tamir sürecine adım atabilirsiniz.

Oppo batarya arızası işleminden kurtulmak için yapılan batarya değişimi sonucunda telefonunuzu eski randımanında kullanabilirsiniz. Ayrıca batarya değişimi işlemiyle ilgili şu bilgiler de önemlidir:

 • Batarya değişimi sayesinde bataryaya bağlı olarak gelişen arızalar da tamamıyla ortadan kalkmış olur.
 • Telefonunuz ilk günkü gibi çalışmaya başlayacak ve adeta yeni bir akıllı telefona sahip olacaksınız.
 • Batarya değişimi ile akıllı telefonunuzun pil ömrü uzayacak ve buna bağlı olarak telefonunuzun performansı artacaktır.
 • Batarya değişimi süresi oldukça kısa olduğu için telefonsuzluk gibi bir sıkıntı yaşamadan telefonunuza hemen ulaşabilirsiniz.
 • Donanımsal bir işlem olan batarya değişimi, telefonunuzun hafızasındaki dosyalara ve bilgilere etki etmez. Bilgileriniz silinmez.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü