PUK Kodunu Unuttum Telefonu Açamıyorum

PUK kodunu unuttum durumu hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir olaydır. PUK kodu, PIN kodu gibi ezberde kalmayan ve çok sık da ihtiyaç duyulmayan bir kod olarak tanımlanır. Fakat bu kodun önemi de bir hayli fazladır. Cihazınıza yabancı kişilerin erişim sağlamasını engellemek için PUK kodunuzu kullanabilirsiniz.

PUK kodu alma uygulaması da ancak PIN kodu unutulduktan sonra yapılabilen bir hamledir. Elbette PIN kodunuzu unutmadan da PUK kodu alabilirsiniz. Fakat PUK koduna ihtiyaç duymanız için PIN kodunuzu unutmuş olmanız gerekmektedir.

PUK Kodunu Unuttum Ne Yapmalıyım?

PUK kodunu unuttum gibi problemler her mobil telefon kullanıcısının başına gelmesi muhtemel olaylardır. Daha önce satın almış olduğunuz SIM kartların arka kısmında yazan bu kod, genellikle SIM kart parçası üzerinden öğrenilebilmekteydi. Fakat günümüzde PUK kodunu öğrenmek için SIM kartınıza ihtiyacınız kalmadı.

Pin kodunu unuttum şeklinde bir problem yaşamanız halinde mobil cihazınızın sizden PUK kodu istediğiniz göreceksiniz. Bu da SIM kartın bloke olduğu zamanda SIM kartı yeniden kullanıma açmak adına kullanılan yaygın bir yöntemdir.

PUK kodunu SIM kartınızı yeniden kullanabilmek adına mobil cihazınızda görülen ekrana girmeniz gerekmektedir. Ancak bu işlemden sonra bloke olmuş olan SIM kartınız yeniden açılabilecektir. PUK kodu almak için de atmanız gereken bazı basit adımlar bulunmaktadır.

PUK Kodunu Unuttum Nasıl Öğrenebilirim?

PUK kodunu unuttum gibi bir sorun ile karşılaşmanız halinde öncelikle operatörünüz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Mobil operatörünüz size gereken yönlendirmeleri yaparak PUK koduna ulaşmanızı sağlayacaktır. Her operatör, puk kodu öğrenme uygulaması için birbirinden farklı adımlar talep edebilir.

PUK kodunuzu öğrenmek için bağlı olduğunuz operatörün internet sitesine giriş yaparak size gösterilen adımları uygulayabilirsiniz. Genellikle kod öğrenmek için mesaj atmanız ya da direkt olarak müşteri temsilcisi ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Tamirci Abi firması yetkilileri de PUK kodunu öğrenmeniz için size atılması gereken başlıca önemli adımları gösterecektir. Firma çalışanları ile iletişime geçerek kod öğrenmek için yapmanız gerekenleri kısa sürede öğrenebilmeniz mümkün olacaktır.

Vodafone Puk Kodu Öğrenme

Vodafone puk kodu öğrenme işlemi için iki seçeneğiniz var. İlk seçeneğimiz 542 ya da 0(542) 542 00 00 numarasından müşteri hizmetlerini aramak ve direkt ondan öğrenmek. İkinci seçenek ise internette kurmuş olduğu sistemi kullanmak. Bu sistemin sizden istemiş olduğu bilgileri doğru girerek çok rahat bir şekilde puk kodunuza ulaşabilirsiniz. Vodafone Puk Kodu sorgulama sistemi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz;

https://www.vodafone.com.tr/puk-kodu-sorgulama.php

Turkcell Puk Kodu Öğrenme

Turkcell Puk Kodu Öğrenme işlemi için Vodafone’da olduğu gibi yine iki seçeneğimiz mevcut. Turkcell hattınız var ise direkt 532 yok ise 532 532 00 00 numarasından müşteri hizmetlerine bağlanmak ilk seçeneğimiz. İkinci seçeneğimiz ise bu sefer Turkcell’in pin kodu hatalarından sonra gelen Puk Kodu için hazırlamış olduğu online Puk Kodu sorgulama sistemini kullanmak. Bu sisteme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama

Türk Telekom Puk Kodu Öğrenme

Türk Telekom Puk Kodu Öğrenme işlemini gerçekleştirmek için “wap.avea.com” sayfasına kullanıcı adı şifreniz ile giriş yapıp online işlemler bölümüne girebilirsiniz. Ayrıca yanınızda kullanılabilir durumda olan bir başka Türk Telekom hattı varsa 550’yi arayıp müşteri hizmetlerinden direkt öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için Türk Telekom resmi web sitesini inceleyebilirsiniz;

https://kurumsal.turktelekom.com.tr/mobil/destek/sayfalar/sim-kart.aspx

PUK Kodunu Yanlış Girersem Ne Olur?

Puk kodunu 10 defa yanlış girmeniz halinde hattınız tamamen bloke olur ve yeniden çıkartmanız gerekir. Yeni bir sim kartı çıkartarak aynı numarayı tekrardan kullanabilirsiniz.

DİKKAT!

Puk Kodu telefona girildikten sonra sizden yeni pin kodu girmenizi isteyecek. Bu pin kodunu mümkünse not alın ve bir daha puk koduna ihtiyaç duymayın.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü