Çağımızda akıllı telefonlar herkesin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Herkes neredeyse tüm işlemleri akıllı telefonlarıyla yapabilmektedir. Tabiri caizse cep telefonları artık telefon özelliğinden başka her türlü işlemi gerçekleştirebilmektedir. Akıllı telefonlarınız bazen bozulabilmektedir. Bu durumda ya kendiniz bir çözüm yolu bulacaksınız ya da bir teknik servisle irtibata geçip onun yardımını bekleyeceksiniz. Bataryada ortaya çıkan bir sorundan kurtulabilmek için Samsung batarya kodu sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir. 

Batarya Kalibrasyonu ve Batarya Kalibrasyon Kodu Nedir?

Köken bakımından Batı dilleri ile ilişkilendirilen “kalibrasyon” kavramı Türkçeye “ölçümleme” olarak çevrilebilir. Yani kalibrasyon denilen işlem bir ölçme-biçme uygun hale getirme, düzenleme anlamına gelir. Batarya kalibrasyonu işlemi yalnızca Samsung marka akıllı telefonlarda yapabileceğiniz bir işlemdir. Her bataryanın sahip olduğu bir mikroçip vardır. Bu elektronik aksam, bataryanın doluluk oranıyla ilgili bilgileri iletmekle görevlidir. Bu iletim ile telefonunuzun üst kısmında bataryanın doluluk yüzdesini görebilirsiniz. Bazen bataryadaki bu doluluk yüzdesi doğru şekilde iletilemez olur. Buna bağlı olarak batarya enerji yüzdesi birden düşmekte ve telefonunuzun kapanmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumdan kurtulabilmeniz için batarya kalibrasyonu adı verilen işlem ve bu işlem için de Samsung batarya şoklama kodu gerekmektedir. Samsung cihazların batarya kodu *#0228# (yıldız, kare, sıfır iki yüz yirmi sekiz, kare) ‘dir. Bu kodu kullanarak kalibrasyon işlemi yapabilir ve akıllı telefonunuzu eski haline döndürebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu herhangi bir teknik servise götürmeden önce kendiniz de bazı işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlemlerden birisi de özellikle Samsung marka akıllı telefonlarda yapabileceğiniz batarya kalibrasyon işlemidir. Bu kalibrasyon işlemini yapmak için bir koda ihtiyacınız vardır. Samsung batarya reset kodu merak ettiğiniz ve ulaşmakta zorlandığınız bir konudur. Samsung markalara özel bir durum olan bu batarya kodu, bataryanızdaki sorunu ortadan kaldırmanız için yapabileceğiniz kalibrasyon işlemi için gereklidir. Samsung batarya kalibrasyon kodu sayesinde telefonunuzun bataryasını kendiniz onarabilirsiniz. Eğer bunu yaptıktan sonra batarya sorunu devam ediyorsa, teknik servise gitmelisiniz.

Samsung Batarya Kodu ve Kalibrasyon İşlemi

Öncelikle cihazınızın enerjisi kapanana kadar kullanıp bitirmelisiniz. Daha sonra akıllı telefonunuzu açıp yeniden kapanmasını beklemelisiniz. Cihazı açmayı denemelisiniz. Eğer akıllı telefonunuz açılmıyorsa şarja takmalısınız. Cihazınızın şarj seviyesi %100 olana kadar şarj etmelisiniz. Eğer bu işlem işe yaramadıysa diğer işleme geçebilirsiniz. Batarya koduna ulaşmak oldukça kolaydır. Samsung batarya kodu sorgulama için telefonunuzda *#0228# (yıldız, kare, sıfır iki yüz yirmi sekiz, kare) kodunu tuşlayıp aramanız gerekmektedir. Bu tuşlamayı yaptıktan karşınıza kalibrasyon menüsü gelecektir. Sonrasında en aşağıda bulunan “Quick Start” butonuna basmanız gerekmektedir. Bu butondan sonra karşınıza siyah bir ekran gelecektir. Daha sonra bu siyah ekran gidip ekranınız tekrar eski halini alacaktır. Bundan sonra kilit ekranınızı açmalı ve şarj seviyenize bakmalısınız. Eğer şarj seviyesinde azalma veya çoğalma varsa Samsung batarya kodu işlemlerini tekrar etmeniz gerekmektedir. Şarj seviyesi belli bir sayıda sabitlendiğinde işlemi tamamlamış olursunuz. 

Bu işlemi IOS akıllı telefonlarda farklı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Samsung batarya kalibrasyon kodu bu işlem için uygun değildir. IOS akıllı telefonunuzun ayarlar kısmına girmeli, ardından “Ayarlar” kısmında pil sağlığı kısmını incelemeniz gerekmektedir. Bu bölgede gerekli ayarlamaları yaparak kalibrasyon işlemini bitirebilirsiniz. Bu sayede IOS akıllı telefonlarınızın hem şarj seviyesi sıkıntısını ortadan kaldırır hem de akıllı telefonunuzun bataryasının ömrünü uzatmış olacaksınız. Eğer akıllı telefonunuzun pil ömründe bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız Apple teknik servisi ile irtibat kurmalısınız. Apple teknik servisi bataryanızın durumuna bakarak uygun durumda batarya değişimini sağlayabilir. 

Batarya Sıfırlama Kodu Ne Zaman Kullanılır?

Peki Samsung batarya optimize kodu da denen bu kod ve işlem ne zaman yapılmalı? Eğer akıllı telefonunuzun şarj seviyesini doğru ölçmediğine dair aklınızda sorular bulunuyorsa veya akıllı telefonunuzun şarjı aniden düşüyorsa bu işlemi yapmanın vakti gelmiş olabilir. Mesela akıllı telefonunuzun şarj seviyesi %30 civarındayken aniden %5’e iniyorsa veya akıllı telefonunuz kapanıyorsa Samsung batarya resetleme kodu kullanılarak gerekli işlemleri yapmalısınız. Bu olay bazen akıllı telefonunuz şarj olurken de başınıza gelebilmektedir. Mesela akıllı telefonunuzu şarja taktığınızda şarj seviyeniz %70 iken, daha bir veya iki dakika geçmeden telefonunuzun şarj seviyesine baktığınıza %80 seviyesini görüyorsanız akıllı telefonunuzda sıkıntı var demektir. Eğer akıllı telefonunuzu bu şekilde kullanmak isterseniz şarjınız daha çabuk bitmekte ve aniden şarjınız azalmaktadır. Bu yüzden Samsung batarya kodu ile gerekli işlemi yapmalısınız. 

Bütün bunların dışında yaptığınız kalibrasyon işlemlerini boşa yapmış olabilirsiniz. Eğer donanımsal bir sıkıntı varsa yani bataryada bir bozukluk varsa herhangi bir teknik servisle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Samsung batarya reset kodu ile yapılanlar sadece yazılımsal bir uygulamadır. Teknik servis ararken çok dikkat etmeli, doğru ve güvenilir teknik servisi tercih etmelisiniz. Bu sayede telefonunuzun batarya sorununu kaliteli bir şekilde tamir ettirebilir ve ömrünü uzatabilirsiniz. Ayrıca teknisyenlerin tecrübesi de sorunun çözülmesinde büyük bir avantaj sağlar. tamirciabi.com sizlere en iyi teknik servis hizmetini sunmaktadır. Yıllardır bu işte oldukları için tamirciabi.com’un tecrübesine güvenebilirsiniz. Teknik servis bataryayı kontrol edip bataryada bir sorun varsa onun değişimini uygun bir biçimde sağlanmaktadır. Bu işlemler gerçekleştirildiğinde akıllı telefonun hafızasındaki bilgilerinize herhangi bir şey olmaz. Batarya değiştikten sonra akıllı telefonu ilk aldığınız halindeki gibi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü