Soket, pek çok mobil cihazın şarj olmasına yarayan bir parçadır. Günlük hayatta en çok kullanılan cihazların başında gelen telefonlarda şarj işlemi için sokete ihtiyaç duyulur. Bu parçanın genel amacı, elektrik enerjisini kendine uygun olan bir kablo ile cihaza aktarmaktır. Kullanıcıları yakından ilgilendiren bu parçaları satın alırken soket isimlerini bilmek önemlidir. Şarj soketi akıllı telefonların güvenli ve sorunsuz bir şekilde şarj olmasını sağlar. Ayrıca bu parçalar cihaz güvenliği için oldukça önemli parçalardır.

Hassas yapıları ve basit çalışmaları itibariyle dikkatli kullanım gerektiren telefon şarj soketi, farklı modelleri ile beraber farklı özelliklere de sahiptir. Bu yüzden soket ve şarj soketi arasındaki farkı iyi bilmek gerekir. Soket elektronik cihazlarda, cihazın çalışması için ihtiyacı olan enerjiyi almasını sağlar. Telefon şarj soketi ise hem şarj süreci hem de veri aktarımı konusunda önemli bir yere sahiptir. Ancak Android ve iOS işletim sistemlerine sahip olan cep telefonlarında ve akıllı cihazlarda soketler farklıdır. Bu yüzden şarj ve veri aktarımı için cihazlara uygun soket ve kablo seçimi yapılması gerekir. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir cihaz olan telefonlarda şarj soketleri arızalanmaya yatkındır. Bu yüzden en sık değiştirilen parçaların başında gelir. Değişim işlemleri söz konusu olduğunda garantili şarj soketi değişimi olmasına çok dikkat edilmelidir.

Şarj Soketi Çeşitleri ve Modelleri

Soketler genel olarak enerji aktarımını sağlayan parçalardır. Bu bağlantı parçaları ampulden aküye kadar çok fazla yerde kullanılmaktadır. Günlük hayatta kullanıcılar tarafından kullanılan cihazlarda en çok karşılaşılan soket çeşitlerinin başında telefon soketi gelir. Telefon şarj giriş soketi olarak da adlandırılan bu giriş, yoğun kullanım sonrası aşırı derecede ısınma ve mekanik sorunlar nedeniyle arıza yapabilir. Bu yüzden de bağlantı ucu soket içinde sabit olan ve mıknatıs ile şarj aletine sabitlenen kabloların kullanılması gerekir.

Akıllı telefonlarda kullanılan şarj soketi türleri, bağlantı uçlarına göre farklı şekilde isimlendirilir. Farklı bağlantı uçlarına sahip olan kablolarla telefonları şarj etmek mümkün değildir. Ayrıca şarj aletlerinde bağlantı kablosunun takıldığı soket, dişi şarj soketi olarak adlandırılmaktadır. Bu şarj soketleri genel olarak standart USB girişlerine sahiptir.

Yerli ve yabancı markaların ürettiği telefon şarj soketleri, en çok ilgi gören telefon yedek parçaları arasında yer alır. Kullanıcılar da şarj soketi değişimi fiyatı açısından bir farklılık olup olmadığını merak ederler. Bu ürünlerin ulaşılabilir olması ile kullanıcılara büyük avantaj sunan soketlerin fiyatı, telefonun markasına, modeline, özelliklerine ya da üreticisine göre farklılık gösterir. Bu yüzden fiyat konusunda belirli herhangi bir fiyat yoktur. Ayrıca Android ve iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonların şarj soketleri birbirinden farklı olduğu gibi fiyatları da farklıdır. 

Şarj Soketi Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde akıllı telefonlar çok sık şarj edilmesi gereken cihazlardır. Bundan dolayı da şarj soketleri çok çabuk bozulmaktadır. Bozulan ya da kullanamayacak hale gelen şarj soketlerinin değişimi ise bu işte uzman ve profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü çeşitleri bulunan bu parçalar her cihaza göre farklılık gösterir. Bunun için de işi bilen kişilerin yapması gerekmektedir. 

Telefon şarj soketi değişimi için gerekli olan aşamalar şu şekildedir:

  • İlk yapılması gereken arızalı soketin yerinden çıkarılmasıdır. Bu işlem için de telefonun arka kapağının tamamen yerinden çıkarılması gerekir. Telefon kapağı ve arızalı soketin telefonun iç kısımlarına veya ana ekranına zarar vermemesi için uygun malzemelerin kullanılması önerilir. Ayrıca bu işlemlerin de dikkatli bir şekilde yapılması tavsiye edilir.
  • Uygun aletlerin kullanımı ile yerinden çıkarılan soketin yerine yenisi yerleştirilir ve telefon kasasına sabitlenir. Eğer soket değişim işlemi esnasında soket yerinden kaymış ise uzman kişiler tarafından değişim gerekli görülmeyebilir.
  • Yerinden kayma ya da pin yamulması gibi durumlarda görevini yerine getiremeyen şarj soketlerinin tamir edilmesi mümkündür. Ancak soketin içinde yer alan ve enerjiyi iletmeye yarayan pinlerden birkaçı kırılmış ise şarj soketinin tamamen değişmesi gerekir.

Telefonlara Göre Şarj Soketi Değişimi

Arızalanmasına rağmen bağlı olduğu cihazı şarj etmeye devam eden şarj soketleri doğru enerjiyi ve akımı iletme işini sağlayamayabilir. Ayrıca ani akım değişimleri de cihazın bataryasına zarar verir. Uzman kişiler bozulan soketlerin kullanımına devam etmenin sakıncalı olduğunu vurgulayarak yenisi ile değiştirilmesini tavsiye etmektedir. Şarj soketlerinin değişmesi işleminde kullanıcılar tarafından merak edilenler vardır. Bu değişim işlemi sırasında telefonda yer alan kişisel bilgiler silinmez. Ayrıca soket değişimi esnasında iç temizlik de yapıldığı için telefon performansında artış görülmektedir. Android telefon modellerine göre iOS şarj soketi değişimi işleminde farklılıklar mevcuttur. iOS işletim sistemlerine sahip telefonlar diğer model ve markalara ayrı bir hassas yapıdadır. iPhone şarj soketi değişimi söz konusu olduğunda iPhone 6 modellerin soketleri ayrıca hassastır. Değişim yaparken ayrıca dikkat edilmelidir. Soketin arıza verdiği durumlar:

  • Telefonun şarj soketine kablo takılmasına rağmen şarj olmaması,
  • Telefonun şarj olurken çok ısınması,
  • iPhone cihazın şarj girişinde sıkıntı olması,
  • Şarj soketinin ezik olması,
  • Telefonun bazen şarj olması bazen de olmaması gibi durumlardır.

Söz konusu iPhone 7 şarj soketi değişimi olduğunda bu sorunların olup olmadığına bakılır. Eğer bu sorunlardan herhangi biri telefonda görünüyorsa alanında uzman bir kişi tarafından değişim işlemi gerçekleştirilir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü