iPhone marka akıllı telefonlar günümüzün en beğenilen cep telefonlarındandır. Bunlar çeşitli özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. iPhone cihazlar gerek şarj özellikleriyle gerekse de bataryanın özellikleriyle herkese kolaylıklar sunmaktadır. Cep telefonu kullanıcıları için pilin dayanıklılığı veya pil ömrünün uzun olması en önemli detaylardan biridir. Tüm cihazlar gibi elektrik enerjisiyle çalışan akıllı telefonların pil kısmında arızalar çıkabilmektedir. Arızaların dışında bir de pil ömrü meselesi vardır. İnsanlar kullandıkları akıllı telefonun pil ömrünü öğrenmek istemekte ve pil ömrünü nasıl uzatacağı hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. iPhone pil ömrü ve pil sağlığı ile ilgili bazı bilgiler sayesinde siz de telefonunuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. iPhone cihazlarda lityum iyon olarak adlandırılan pil/batarya çeşidi kullanılmaktadır. Eski model pillerle karşılaştırıldığında lityum iyon pillerin daha çabuk şarj olduğu, şarjın daha uzun süre dayandığı ve daha fazla ömre sahip olduğu görülmektedir. Yeni nesil teknoloji ile üretilen lityum iyon piller iPhone cihazlarda önemli bir aksamdır.

Cihazlarınızda pil sağlığını kontrol etme diğer bir deyişle iPhone pil ömrü öğrenme konusunda bazı işlemler gerçekleştirebilirsiniz. iPhone cihazınızda ayarlar kısmına girip “Pil” sekmesine dokunmanız gerekmektedir. Açılan sayfada “Pil Sağlığı” kısmına dokunduğunuzda gerekli yeri açmış olacaksınız. Açılan sayfada pilinizle ilgili “Maksimum Kapasite”, “En Yüksek Performans Yeterliliği” ve “İyileştirilmiş Pil Şarjı” kısımlarını göreceksiniz. Pilinizin ömrü eğer yeterli seviyenin altındaysa “Servis” yazısı görünecektir. Burada bir yüzde işareti göreceksiniz. İşte bu yüzde sizin telefonunuzun bataryasının sağlığının ne kadar olduğunu bildirmektedir. Altında da pilinizin tam performans sergileyemeyeceği belirir. Bu işlemler ile iPhone batarya ömrünü öğrenme konusunda bilgilenmiş olursunuz. Pil ömrünün uzatılması hakkında pek çok şey söylenebilir; bunlar genel anlamda 5 ana başlıkta toplanabilir. 

iPhone pil ömrü uzatma için bazı işlemler yapabilirsiniz. İşte o işlemlerden birisi de iPhone cihazınızı uçak modunda şarj etmektir. Uçak moduna alınan telefonların uçak moduna alınmayan telefonlara göre daha hızlı şarj olduğu görülmüştür. Uçak modu, telefonunuzda uçak simgesiyle gösterilmektedir. O simgeye tıklarsanız mobil bağlantı, Wi-fi, Bluetooth ve kısa mesaj-çağrı işlemlerinin kullanımını durduracak, bir süreliğine iptal edeceksiniz. Bu alanlar iptal edildiği için cihazınızın şarjı daha hızlı dolmaya başlayacaktır. Ayrıca bu işlem, şarjın uzun süre tüketilmesini ve pil ömrünü korumasını da sağlamaktadır. Siz de uzun süren bir iPhone pil ömrü için cihazınızı uçak moduna alabilirsiniz.

  • Orijinal Ekipman Kullanmalısınız

iPhone cihazınızda her zaman orijinal batarya kullanmalısınız. Muadil bataryalar hem telefonunuza hem de size büyük zararlar verebilir. Ayrıca telefonunuzu orijinal şarj aleti ile şarj etmelisiniz. Orijinal olmayan ürünler şarj edilme süresini büyük bir ölçüde kısaltmaktadır. Ayrıca orijinal şarj aletleri pil ömrünüze de katkıda bulunmaktadır. Pil ömrü konusunda şuna de değinmek gerekir: iPhone pil ömrü yüzde kaç olmalı sorular aklınızda yer edinebilir. iPhone marka cihazlardaki bataryalar 500 kez tam şarj edilirse pil sağlığının %80 civarında çıkması gerekmektedir. Bunun dışında pil sağlığınız %80’in aşağısında bir rakam çıkarsa bu bir sıkıntı yaratabilir. Bataryanız olağan şeklinden fazla kullanılmış olabilir. Belki de telefonunuzun bataryasında farklı bir sorun vardır. Bütün bunların dışında iPhone pil ömrü neden düşer diye de sorabilirsiniz. iPhone marka telefonlar kullanıldıkça içerisinde bulunan elemanlar körelmeye ve eskimeye başlar. Bu iPhone cihazlara özel bir şey değildir. Tüm cihazların komponentleri bozulabilir. Kötü kullanım veya kullanıcı hatalarından dolayı da iPhone pil ömrü düşebilmektedir.

  • Şarj Edeceğiniz Mekân Uygun Olmalı

iPhone pil ömrü nasıl bakılır kısmında değinildiği gibi telefonunuzun pil ömrünü öğrenebilirsiniz. Bunun dışında pilinizi korumak için önerilebilecek diğer bir yöntem de mekânın uygun olmasıdır. iPhone cihazınızı şarj edeceğiniz mekânın sıcaklığının çok fazla olmaması gerekmektedir. Hatta oda sıcaklığının altında bir sıcaklığa sahip mekânda cihazlar daha hızlı şarj olabilmekte ve bu olay pilin ömrüne de pozitif olarak yansımaktadır. Şarj yaptığınız odanın sıcak olmamasına dikkat etmeli ve mekânı sürekli havalandırmalısınız. Telefonunuzun sağlığı açısından telefonunuzu saç kurutma makinesi gibi sıcak aletlerden uzak tutmalı veya ekmek fırını gibi mekanlarda çok fazla durmamalısınız.

  • Şarj Etmeden Önce Açık Uygulamaları Kapatmalısınız

 

iPhone cihazınızı şarj etmeden önce tüm uygulamaları kapatmayı unutmamalısınız. Hazırda bekleyen veya yarım kalmış uygulamaları kapattığınız takdirde telefon rahatlayacak ve daha hızlı şarj olabilecektir. Bunlar tabi ki pil ömrünüze de yansıyacaktır. Bunun gibi pek çok şeyle iPhone pil ömrü uzatma yapabilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzda fazla uygulama yüklememek, yüklemek zorundaysanız da sadece gerekli olanları yüklemek ve kullanmadığınız uygulamaları ise sistemden kaldırmak işinize yarayabilir. Uygulamaları kaldırdıktan sonra depolamada o uygulamadan kalmış olan çerezleri de silmeniz sizin için fayda sağlayabilir.

  • Ekran Parlaklığını Düşürmelisiniz

 

iPhone pil ömrü ile ilgili diğer bilmeniz gereken şey de ekran parlaklığının düşük olmasıdır. iPhone cihazınızın ekran parlaklık seviyesini düşürerek pilinizin sağlığını güvence altında tutabilirsiniz. Ekran parlaklığının kapatılması telefonunuzun rahatlamasını sağlayacaktır. Yani telefonunuzdaki otomatik uygulama güncellemelerini, kullanmadığınız takdirde Wi-Fi bağlantısını ve Bluetooth’u kapatmanız da işe yarayabilir. Bunun dışında hareketli bir ekran arka planı kullanmak ve bataryayı zorlayabilecek uygulamalar kullanmak da pil ömrünüzü azaltır. Bunları telefonunuza kurmamanız size yarar sağlayabilir.

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü