Akıllı telefonlar size pek çok yarar sağlasa da onların da bazı ihtiyaçları ve bakımları olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Yani bu cihazlar hastalığa benzer şekilde arızalanabilmektedir. Akıllı telefonlarda çok farklı arızalar oluşabilir. Bazen telefonunuzun ekranı çalışmayabilir bazen telefonunuzun ekranında bir sorun olabilir. Bazen de bataryadaki bir sorun yüzünden akıllı telefonunuz sorun çıkarabilmektedir. Akıllı telefonların ekranında pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların en bilinenlerinden biri telefon ekran kararması ve ekrana bağlı diğer sorunlardır. Ekrandaki problemler yazılımsal olabildiği kadar donanımsal da olabilir.
Telefondaki uygulamalardan dolayı ciddi sorunlar olabilmektedir. Ekran kararmasına bağlı olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına geri götürmek belki bir çözüm olabilir. Fakat bu sıkıntı genellikle donanımsal bir problemden zuhur etmektedir. Çoğu problem kullanıcı kaynaklı olmaktadır. Telefon kullanılabilir durumda olsa dahi ekran sorunu ileride daha farklı sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden ekranla ilgili bu problemi hemen ortadan kaldırmak gerekmektedir. Ekrandan sanki mürekkep akıyor olması, telefonun çerçevelerinde siyah görüntüler olması ve ekranın içine sanki sıvı girmiş gibi olması veya kesik kesik çizgilerin telefon ekranında görünmesi telefonunuzda bu sorunun olduğunu gösterir. Bu yazıyla ekran kararmasının nasıl bir şey olduğunu kavrayabilirsiniz.

Ekranda Oluşabilecek Diğer Belirtiler

Telefonunuzu çok sert bir yere düşürdüyseniz veya çarptıysanız telefonunuza gelen darbe neticesiyle çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun dışında telefonu sıvı ile temas ettirdiyseniz de sıkıntılar oluşabilir. Ayrıca şimdi sayılacak olan bazı belirtiler telefon ekran görüntüsü sorununa bağlı olarak çıkmaktadır. Bu belirtiler şunlardır:

  • Akıllı telefonunuzun ışığı yanıp sönebilir fakat cihaz yanıt vermeyebilir.
  • Akıllı telefonunuz çok sık aralıklarla donuyor olabilir. Tabi ki bunun sebebi sadece donanımsal olmamaktadır.
  • Akıllı telefonunuz çok ısınmaya başlayabilir. Bunun sebebi büyük olasılıkla donanımsal bir sıkıntıdır. Bu ısınma problemi diğer iç aksama da zarar vermektedir.
  • Akıllı telefon sizin kullanımınız olmadan herhangi bir hamle yapıyor olabilir. Kendi kendine ekrana dokunabilir, farklı yerlere dokunup size zorluk çıkarabilir.
  • Telefonunuz kendi kendine yeniden başlıyor olabilir. Telefonu açık tutmakta zorlanabilirsiniz.
  • Telefonunuzun pili önceki kullanımlarınıza nazaran daha çabuk bitebilir. Telefonunuzu şarj etme süreniz de eskiye göre artmaktadır.

Kararmanın Donanımsal ve Yazılımsal Sebepleri

Bir önceki başlık altında toplanılan belirtiler (telefon ekran donması, ısınması, cihazın yanıt vermemesi, pilin daha erken bitmesi ve telefonun kendi kendine hamle yapması) hep yazılım kaynaklıdır. Bu sorunların kaynağı telefondaki donanım ve yazılımların birbirine olan uyumsuzluğu olabilir. Bu sorun büyük ihtimalle telefonunuza indirdiğiniz bir veriyle gelen virüse bağlıdır. Çok bilinen uygulama yükleme platformlarından yapacağınız indirmeler büyük oranla sıkıntı çıkarmamaktadır. Fakat çok bilinmeyen, rastgele bir siteden indirilen veri veya bir apk telefonunuza virüs bulaştırmaktadır. Bu yüzden çok dikkatli davranmalı ve virüslere karşı her daim tetikte bulunmalısınız. Telefonunuzda mutlaka bir anti-virüs yazılımı bulundurmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında sistemle ilgili yaptığınız herhangi bir değişiklik (köklendirme, root vs.) telefon ekran gitmesi problemine sebep olabilir. Bundan dolayı telefonunuzda ciddi sistem işlemleri yapmamalısınız.
Sistemle ilgili yaptığınız işleme bağlı olarak kararma sorunları gerçekleşmektedir. Eğer sistem için önemli bir uygulamayı veya dosyayı kaldırmış iseniz veya telefonunuzun belleğinde yer açabilmek için önemli bir dosyayı sildiyseniz yine ekran kararma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Ön cam değişimi gibi işlemler donanımsal sorunlara bağlı olarak yapılmaktadır. Bütün bunların dışında telefonunuzun ön yükleme dosyalarını sildiğiniz takdirde de bu sorun yaşanabilmektedir. Telefonunuzun grafik kartına bağlı olarak gelişen bir sorun da donanımsal bir sorundur. Telefondaki ısınmaya bağlı olarak donanımsal bir problem kaynaklanabilir. Bunun sebebi de bazı akıllı telefonlarda termal macun veya termal ped kullanılmamasıdır. Teknisyene götürdüğünüz telefonunuza genellikle telefon ekran cam değişimi yapmaktadır.

Telefon Ekran Kararma Sorunu Nasıl Çözülür?

Öncelikle telefonunuzun sorununu tespit etmeniz gerekir. Bunun için teknik servislerden yardım almalısınız. Telefonunuzun yazılımsal problemini ilgili teknik servis, format atarak veya ona benzer uygulamalarla çözebilmektedir. Yazılımsal bu işlemlerde sizin dosyalarınız ve kişisel bilgileriniz (şifreleriniz, banka kayıtları vs.) silinmektedir. Bu yüzden bunları yedeklemelisiniz. Eğer donanımsal bir sıkıntı varsa telefon ekran değişimi gerekmektedir. Ekran değişimi tamir süresi değişmekle beraber genellikle yarım saat- bir saat arasındadır. Telefon ekran değiştirme işlemleri genellikle kullanıcı hatası olarak görüldüğü için garanti kapsamı dışındadır. Yetkili servisler veya özel servisler bu işlemleri para karşılığı yapmaktadır. Yapılan bu işlemlerde telefonunuzdaki bilgiler zarar görmemekte ve silinmemektedir.
Telefon ekran değişimi fiyatı konusuna gelinecek olursa fiyatların çok değişken olduğu görülmektedir. Peki, bu kadar maliyetli olan ekran değişimine sebebiyet vermemek için ne yapabilirsiniz? Önceki kısımlarda da belirtildiği gibi uygulamalara dikkat etmeli ve sistem dosyaları silinmemelidir. Ayrıca donanımsal olarak telefonunuza iyi bakmanız gerekir. Telefona mutlaka kırılmaz cam/cam filmi taktırmalısınız. Hatta telefonun her tarafını kaplayan kaplamalar da kullanabilirsiniz. Uygun kılıf kullanımı da telefon ekranınızın sağlığı için önemlidir. Ekran sorunu da bu şekilde son bulmuş olacaktır. Diğer bir değinilecek konu da teknik servis seçimidir. Teknik servis seçerken, seçtiğiniz teknik servisin tecrübesine, orijinal parça kullanıp kullanmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ekran sorunundan kurtulmak için tavsiye edilebilecek en iyi teknisyen tamirciabi.com’dur. Tamirci Abi’ye gönül rahatlığıyla telefonunuzu emanet edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü