Bulunulan zaman diliminde kritik bir öneme sahip olan akıllı telefonlar yeri geldiğinde arıza çıkarabilmektedir. Bu cihazları kullanamayınca telefonunun hemen tamir edilmesi için elinden geleni yapmaktasınız. Akıllı telefonlarda çok farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bazen elektronik cihazınızın iç aksamında bir sorun çıkarken bazen cihazınız yazılımsal bir sorun çıkarabilmektedir. Ekranda titreme sorunu da telefonunuzda ortaya çıkabilecek sorunlardan biridir. Telefon ekranı cihazlarda en fazla temas edilen bölümlerden biridir. Buna bağlı olarak da ekran kararması, ekran titremesi veya ekranda mürekkebin akmasına benzer şekillerin çıkması gibi sorunlar oluşabilmektedir.

Ekranda titreme sorunu belki de telefonlarda en sık yaşanan bir sorun olarak öne çıkar. Ekran kısmı akıllı telefonlar için ciddi bir öneme sahiptir. Sürekli sorun çıkabilen ekranlarda titreme sorunu da olabilir. Bu titreme farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazı aplikasyonlar, telefondaki bazı özellikler, ekranın bozulması bu sorunu teşkil edebilir. Ekran titremesi neden olur sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için içeriği okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu yazı ile öncelikle ekran titremesinin ne olduğu ve bunun sebeplerini öğrenebilir ve bunun için yapılabilecek işlemlere göz atabilirsiniz.

Ekranda Titreme Olmasının Nedenleri

Ekranda titreme oluşması telefonunuzda yazılımsal veya donanımsal bir sorun oluştuğunun işaretidir. Bu sorunlar genellikle kullandığınız uygulamalara veya bataryaya bağlıdır. Bu sorun bazen ekranda mürekkep akışına benzer şekiller oluşmasıyla beraber ortaya çıkabilmektedir.  Bu sorunlara eğilip çözmeye çalışmak gerekir yoksa telefonunuzun genel sağlığı daha da kötüye gidebilir. Ekran titremesinin sebepleri şunlardır:

 •   Akıllı telefonunuzda otomatik aydınlatma özelliği çalışıyor olabilir. Bu özelliğin açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Akıllı telefonları bu özellikle birlikte çalıştırmak ekranda titreme yapabilmektedir.
 •   Akıllı telefonunuza yüklediğiniz programa bağlı olarak ekranda titreme sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle video çekme, ekran görüntüsü veya videosu almayı sağlayan uygulamaların yüklenmesi ile bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Böyle programlar ekranın diğer aksamlarına farklı komut gönderilmesine yol açtığı için bu şekilde sorun çıkarmaktadır.
 •   Batarya kaynaklı bir sorun ortaya çıkabilmektedir. Batarya ekranın aydınlatılabilmesi için gereken ışığı veremediği zaman telefonun ekran titremesi olabilir. Bu sorun Huawei cihazlarda sık görülebilmektedir. Yani ekran titreme sorununun nedeni batarya kaynaklıdır.
 •   Telefonunuzun işletim sistemine bağlı olarak bir titreme sorunu oluşmuş olabilir. Eğer yakın zamanda yeni bir güncelleme veya sistem değişikliği yapıldıysa bu göz önünde bulundurulmalıdır.
 •   Telefonunuzu genellikle güç tasarrufu modunda kullanmanız da ekran titreme sorunu çıkarabilen bir durumdur.
 •   Telefonunuzun herhangi bir darbe alması veya sert bir yüzeye düşürülmesi de ekranda titreme yapabilmektedir. Eğer sebep darbe almaksa telefonda titremenin yanında farklı renklerin ve çizgilerin ortaya çıktığını da gözlemleyebilirsiniz.

Telefon Ekran Titreme Sorunu Çözümü

Eğer siz de Huawei ekran titreme çözümü hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yazı sayesinde birtakım şeyler öğrenebilirsiniz. Ekran titreme sorunu eğer yazılımsal bir problemdense kolaylıkla çözülebilir. Fakat bu sorun donanımsal bir durumdan kaynaklanıyorsa genellikle ekran değişimi ile çözülür. Bu sorunun çözüm aşamaları şu şekildedir:

 •   Telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu belki tek seferlik bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Yeniden başlatma neticesinde akıllı telefonunuzun bileşenleri kendini yenileme imkânı bulacak bu şekilde eğer basit bir sorun varsa çözülecektir. Eğer yeniden başlattığınız halde sorun sürüyorsa başka işlemler yapmalısınız.
 •   Telefonunuz otomatik aydınlatma özelliği çalışıyorsa onu aktiflikten çıkarmalısınız. Otomatik aydınlatma özelliğini açık tutmamaya özen göstermelisiniz.      
 •   Telefonunuza son zamanlarda yüklediğiniz video ve fotoğraf çekmekle ilgili programları kaldırmalısınız. 
 •   Batarya ile ilgili bir sorun varsa telefonunuzun bataryasını çıkarıp tekrar takmalı ve %100 seviyesine gelene kadar şarj etmelisiniz. Eğer bataryanız çıkarılabilecek şekilde değilse telefonu kullanmayıp enerjisinin bitmesini beklemelisiniz. Daha sonra da yine %100 seviyeye gelene kadar şarj etmelisiniz.      
 •   Kullandığınız işletim sisteminden kaynaklanan bir problem varsa telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeyi denemelisiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız herhangi bir teknik servis ile irtibata geçip telefonunuza format attırabilirsiniz.
 •   Eğer telefonunuzu güç tasarrufu modunda çalıştırıyorsanız bu moddan çıkıp normal moda geçmek ekran titreme sorununuzun çözümü olabilir.
 •   Eğer telefonunuz bir darbe aldıysa sorununuz donanımsal olduğu için bir teknik servis ile iletişime geçmeniz gerekir. Eğer telefonunuz darbe aldıysa sorun büyük olasılıkla bundan kaynaklıdır. Bu sorunun çözümü ekran değişimi ile olur.

Telefonun Ekranı Nasıl Değiştirilir?

Eğer telefonunuzun ekranında donanımsal bir sıkıntı varsa teknik servisler telefonunuzdaki ekranı yenisiyle değiştirmelidir. Cep telefonunun ekran değişimi genellikle telefonun ekranına görüntü gelmemesinden dolayı yapılır. Bazen ekranda titreme sorunu da bu şekilde çözülebilmektedir. Ekran değişiminde telefonunuzun dokunduğunuz cam kısmı ve içinde bulunan ekran bölümü değiştirilmektedir. Ekran değişiminin fiyatları telefonun markasına ve modellerine göre farklılık göstermektedir. Ekran değişimi fiyatları ve süresi için ilgili teknik servisle irtibat kurabilirsiniz. 

Telefonunuzun ekranını değiştirtmek için uygun ve güvenilir bir teknik servis bulmanız gereklidir. Bulacağınız teknik servis işinin ehli ve orijinal parçalarla değişim yapıyor olmalıdır. Bunun için tamirciabi.com sitesinden yardım alabilirsiniz. tamirciabi.com 20 yıllık tecrübesi ile tamirlerinizi itina ile yapma teminatı verir. Telefonunuzun ekranı değiştirilince ekran, ilk alındığı hali gibi olacaktır. Tamirci Abi’de yaptıracağınız akıllı telefon ekran değişimlerinde 6 ay garanti verilmektedir. Bu 6 ay içinde ekranınızda herhangi bir sorun çıkarsa tamirciabi.com bunu ücretsiz olarak yapma garantisi verir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü