Telefon hoparlör değişimi hoparlörlerin farklı sebepler ile arıza vermesi durumunda yapılan işlemdir. Telefon hoparlörleri, bozuk olduğunda herhangi bir video, müzik ya da sesli içerikleri dinleyemezsiniz. Bozuk hoparlör ile dinleyeceğiniz sesler, kulağınızı tırmalayacaktır. Bunun yanı sıra, hoparlörün patlaması durumunda, hiçbir ses duymama ihtimaliniz de vardır. Hoparlör arızaları telefon görüşmelerinizi de etkiler. Telefonla konuşamaz ya da karşıdaki kişinin sesini tam alamazsınız. Bu nedenle, hoparlör değişimi ya da tamir edilmesi son derece önemlidir. Hoparlörün değişiminin gerekli görüldüğü durumlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

  • Hoparlörün patlaması: Hoparlörünüzün patlaması durumunda, cep telefonunuzdan herhangi bir ses çıkmayacaktır. Sizin sesiniz telefon görüşmeleri sırasında karşıdakine gitmezken konuştuğunuz kişinin de sesini alamazsınız. 
  • Hoparlörün sıvı temasına maruz kalması: Sıvı temasına maruz kalan hoparlörler, işlevini kaybeder. Bu durumda, boğuk bir ses çıkacağı için hoparlörünüzün değişmesi gerekmektedir. 
  • Tozlanma nedeniyle bozulan hoparlörler: Hoparlörünüzün bozulmasında tozun da büyük bir etkisi vardır. Eğer cihazınızı sık sık temizlemiyorsanız ve tozlu ortamlarda kullanıyorsanız hoparlörünüzün bozulma ihtimali çok yüksek olacaktır. 
  • Donanımsal problemler: Donanımsal sorunlardan dolayı da hoparlörünüzün bozulabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü bazı cep telefonu işçiliklerinden kaynaklı olarak hoparlörler çabuk arıza verebilmektedir. 
  • Darbe sonucu hoparlör arızası: Cihazınızı sık düşürüyorsanız, hoparlörünüzün bozulabilmesi mümkündür. Hoparlör soketinin kırılması ya da çatlaması da hoparlörünüzün bozulmasına neden olur. 

Telefon Hoparlör Değişimi Nasıl Yapılır?

Telefon hoparlör değişimi yapılırken, cihazınızın markası ve modeline bakılır. Bu unsurlara uygun yedek parça ile hoparlör değişimi işlemi gerçekleştirilir. Ancak değişimin gerekli görüldüğü durumlarda, yeni bir hoparlör takılır. Her cep telefonu markasının ürettiği cihaz özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, cihazınızla uyumlu olan hoparlörler kullanılarak parça değişimi yapılır. Buna bağlı olarak, telefon hoparlör değişimi fiyatları da farklılık gösterir. Cihazınızın hoparlörünün bozuk olması, video ya da müzik dinlemenize engel olacaktır. En önemlisi, telefon görüşmesi yaparken zorluk yaşamanıza ve söylenenleri yanlış anlamanıza da neden olur. Bu gibi durumlarda hoparlör değişiminin yapılması şarttır. Hoparlör değişimi yapılırken doğru parçalar, doğru cihaza yerleştirilir.

Öncelikle, steril bir alanda çalışılır. Çünkü toz, kir, su ve benzeri kalıntılara maruz kalan hoparlör delikleri kapanırsa, işlevini yitirecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamanız adına, değişimi gerçekleştiren uzman ekipler, oldukça temiz bir ortamda çalışırlar. Hoparlörünüzün değişimi yapılırken arıza sebebine uygun aksiyonlar alınır. Çünkü her hoparlörün arıza sebebi farklıdır. Buna bağlı olarak da arıza sebebine uygun hareket edilir. Arıza nedeni saptandıktan sonra uygun teknik servis uygulaması gerçekleştirilir. Ancak değişimin yerine tamir işlemi de yapılabilmektedir. Hoparlörünüzden cızırtı ve ses bozukluğu gelmesinden kaynaklı olarak hoparlör tamiri yapılacaktır. Ancak hoparlörünüzün işlevini yitirmesi durumunda da hoparlör değişimi yapılır. 

Hoparlör Değişimi Garanti Süresi 

Garantili hoparlör değişimi hizmeti, verildiği için bu durumdan kullanıcılar memnun kalmaktadır. Yapılan onarım, tamir ve değişim işlemlerinde 6 ay süreyle garanti verilmektedir. Tamir işlemi yapıldıktan sonra, garanti süresi boyunca garanti belgenizle birlikte geldiğinizde herhangi bir arıza durumunda bu arıza giderilir. Garanti kapsamında verilen bu hizmet, kullanıcılar tarafından ilgi görmektedir. Garanti kapsamında, tekrar eden hoparlör sorununuz profesyonel çalışanlarca ortadan kaldırılır. Bu hizmet, hoparlör değişiminde garanti süresi kapsamında gerçekleştirilir. 180 gün olarak belirlenen garanti süresi içinde yapılan işlemler tamamen ücretsizdir. Hoparlörünüzün çalışması için genellikle cep telefonlarında anakarta bağlanmayı kolaylaştıran parçalar kullanılır. Bu parçalar ve filmler hasar gördüğünde hoparlörünüz arızalanır. Ancak garanti kapsamında bu arızalanmanın giderilebilmesi mümkündür. 

Hoparlörünüz sağlam bile olsa, bu parçanın çalışmasını sağlayan parçalar da arızalanabilmektedir. Garanti kapsamında bu parçaların tamiri de mümkündür. Eğer cihazınızın hoparlöründe problem olup olmadığını anlayamadıysanız, destek alabilirsiniz. Tamir edilen hoparlörünüz garanti süresi içinde olduğu sürece tekrardan tamir edilecektir. Ancak kullanıcı hatası olan durumlar bu süreye dahil edilmeyecektir. 

Hangi Cep Telefonu Markalarının Hoparlör Değişimi Yapılır?

Telefon hoparlör değişimi işlemi, farklı cep telefonu markaları için verilen bir hizmettir. Popüler cep telefonu markalarının hoparlörlerinin değişimi yapılırken, uygun yedek parça temin edilir. Hoparlörün değişimine karar verildiğinde cep telefonunun markası ve modeline bakılır. Bu özelliklere uygun hoparlör temin edilerek değişim işlemi gerçekleştirilir. Örneğin, seçkin bir marka olan iPhone cihazların hoparlörleri çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilmektedir. Apple markalı cihazlarınızın hoparlörüne toz kaçması, sıvı sızması ya da darbe alması durumunda tamir edilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra, Xiaomi hoparlör tamiri yapılmaktadır. Samsung Galaxy serisinin de hoparlörlerindeki arızalanmalar için uygun yedek parça ile tamir işlemi yapılır. 

Hoparlör değişiminde garanti süresi kapsamında Oppo markalı cihazların da hoparlörleri tamir edilmektedir. Oppo markalı cihazların da hoparlörleri profesyonel teknikler ile tamir edilir. Hoparlör tamiri yaptırabileceğiniz Huawei markalı cihazlar da hoparlör arızalanması durumunda tamir edilmektedir. Farklı markalara ait cep telefonlarının hoparlör onarımı yapılmaktadır. Hoparlör onarımı yapılırken markaların ürettiği cihazların üretim parçaları ve hoparlörün özelliğine uygun hareket edilir. Hoparlörlerin arızası sebepleri tamir işleminin nasıl gerçekleştirileceğinin belirlenmesine yardımcı olur. Tamir edilecek cep telefonlarının markaları birbirinden farklı olduğu için onarımın bütün adımları da farklı olacaktır. Ancak genellikle hoparlörlerin arızalanma sebepleri birbirine benzerdir. Teknik sebeplerden dolayı yaşanan hoparlör arızalanmaları ise alanında uzman çalışanlar tarafından onarılır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü