Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra onlarda ortaya çıkan sorunlar, arızalar için araştırma yapma durumunda kalabilirsiniz. Bu arızaları engelleyebilmek için farklı taktikler vardır. Bu yazıda telefon çok ısınıyor sorununuza cevap alacaksınız. Telefonunuzda siz istemeseniz de ısınma problemi ortaya çıkabilir. Bu ısınma problemi farklı değişkenlere bağlıdır. Burada söylenen tüm uygulamalar her zaman işe yaramayabilir. Bu uygulamalar sadece bir öneri niteliği taşımaktadır.

Telefon ısınması neden olur sorusuna bağlı olarak şunlar söylenebilir: Pek çok işlemi yaparken cihazınızı çok uzun süre kullanıyorsanız buna bağlı olarak da ısınma problemi ortaya çıkabilir. Buna özellikle yüksek kalitedeki videolar veya yüksek grafikli oyunlar sebep olabilmektedir. Kamerayı uzun süre kullanmanız da ısınma problemi yapabilmektedir. Bütün bunların dışında telefonunuza yerleşmiş olan kötü amaçlı bir yazılım (virüs) olabilir. Buna bağlı olarak da telefonunuz aşırı derecede ısınabilir.

Donanımsal Sorunlardan Dolayı Oluşan Isınma

Telefon ısınması nedenleri diye sorular soruyorsanız bu yazıyı okumaya devam etmelisiniz. Isınma probleminin sebebi telefonunuzdaki bir aksamın arızası olabilir. Arıza sebebiyle cihazın arka kısmında aşırı ısınma meydana gelebilir. Eğer donanımsal bir arıza varsa ısınma batarya kısmında değil daha çok ahize kısmındadır. Böyle bir problem için teknik servislerden destek almanız en mantıklısıdır. Bir diğer ısınma problemi bataryadan kaynaklanmaktadır. Zaten ısınma problemi için ilk akla gelen telefon aksamı bataryadır. Bataryadaki bir arıza sebebiyle ısınma problemi oluşuyor olabilir. Bunun için telefonunuzun arka kısmı açılabilir ise bataryayı çıkarıp kontrol edebilirsiniz. Bataryada herhangi bir şişme söz konusu ise veya bir sıvı akıyorsa batarya değişimi yapmanız gerekmektedir. Batarya değişimini telefonun türüne göre kendiniz yapabilirsiniz. Ancak en mantıklısı bunu bir teknik servise yaptırmaktır. 

Bir diğer ısınma problemi şarj aletinden dolayı olabilir. Eğer orijinal şarj aleti kullanmıyorsanız bundan dolayı telefonunuz aşırı ısınabilir. Orijinal şarj aletleri, şarj işlemi sonrası elektrik iletimini durdurmaktadır. Orijinal olmayan şarj aletleriyse bu teknolojiye sahip olmadığı için elektrik iletimini devam ettirmekte ve bu yüzden elektrik almaya devam eden cihaz ısınmaktadır. Tam olarak donanımsal bir aksam olmasa da yanlış kılıf veya aksesuarların seçimi de ısınmaya sebep olabilir. Diğer alt başlıklarda yazılımsal sorunlardan dolayı oluşan ısınma ve telefon ısınma çözümü konularını görebilirsiniz.

Yazılımsal Sorunlardan Dolayı Oluşan Isınma

Telefonlarda oluşan ısınma probleminin tek bir nedeni yoktur. Birkaç farklı nedenden dolayı telefonunuz ısınma problemi yapıyor olabilir. Bazen çok fazla uygulama çalıştırdığınızda bu sıkıntı görülebilirken bazen de telefonunuzu çok yoğun olarak kullanmanız gibi nedenler ısınma problemlerine neden olabilmektedir. Bunun yanında, telefonunuzda hep çalışan araçlar (widget) da telefonunuzun aşırı derecede ısınmasına sebep olabilmektedir. Eğer telefonunuzu çok uzun bir süre kullandıysanız ısınması normaldir. Fakat 15-20 dakika kadar kullandığınız halde aşırı bir ısınma oluyorsa telefonunuzda bir problem söz konusudur. Bu telefonunuz için ciddi bir problem haline gelebilir. Bu yüzden ısınma problemini engellemek veya azaltmak için bazı işlemler yapabilirsiniz. Siz de telefon ısınma problemleri yaşıyorsanız verilecek tavsiyeleri mutlaka denemelisiniz.

Telefon ısınması neden olur sorusuna cevap almış olabilirsiniz. Bunun yanında telefonunuzda yazılımla ilgili durumlardan dolayı da ısınma oluşabilmektedir. Akıllı telefonlar artık sadece telefon işlevi değil pek çok farklı işlev görmektedir. Telefonlarla arama yapabilir, video-film izleyebilir, müzik dinleyebilir, internette sörf yapabilir, oyun oynayabilir, radyo dinleyebilir veya fotoğraf çekebilirsiniz. Gün içinde çok fazla dikkat etmeseniz de genellikle çoğu uygulamayı veya işlevi aynı anda açık tutabiliyor olabilirsiniz. İşte bundan doğan bir ısınma problemi yaşayabilirsiniz. Aynı anda birden fazla işlemin yapılması ve birden fazla uygulamanın çalışması, cihazınızın işlemcisine baskı yapabilmektedir. 

Telefon Isınması Nasıl Engellenir?

Telefon ısınma sorunu yaşıyorsanız, bunu nasıl engelleyebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Siz de telefon ısınmasını önlemek istiyorsanız aşağıda verilen önerilere göz atmalısınız. Bunun için şunları sıralayabiliriz:

  • Telefonunuzu daima kendi orijinal şarj aletiyle şarj etmelisiniz. Bu ısınma probleminin önüne geçebilir. Bunun yanında telefonunuzun şarj olurken kapasitesi %100 olunca şarjdan çıkarmalısınız. Orijinal şarj aletleri şarj etme işlemi tamamlanınca telefona enerji iletmez.
  • Telefonda geçirdiğiniz vakti azaltmalı ve telefonda çok fazla uygulamaya yer vermemelisiniz. Telefondaki uygulamaları kullanırken hepsini aynı anda açmamalı ve hazırda bekleyen uygulamaları kapatmalısınız. Telefonla işiniz bittiğinde tüm uygulamalardan çıkış yaptığınızdan emin olmalısınız.
  • Yüksek grafikli oyunları tercih etmemelisiniz. Bu oyunlar için telefonunuzun nitelikleri (grafik, ses, depolama vs.) yetmeyebilir. Buna bağlı olarak da telefonunuz ısınabilir.
  • Telefonunuza giren virüsler de ısınma problemi yaratabilir. Telefon ısınma sorunu çözümü için herhangi bir anti-virüs programını yükleyip telefonunuzu tam tarayarak hem virüsleri hem de ısınma problemini yok edebilirsiniz.
  • Telefonunuz kılıftan dolayı da çok ısınabilir. Kılıfı çıkarıp kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • Telefonunuzu güneşe ve ısıya maruz bırakmayınız.
  • Telefonunuzun ekran parlaklığı düşürmeli ve pil tasarrufu moduna geçirmelisiniz.
  • Telefon ısınma sorunu yaşıyorsanız telefonunuzu serin bir mekânda ve zeminde şarj etmelisiniz.

Telefon ısınma sorunu çözümü bir parçanın değişimi de olabilir. Telefonunuzdaki herhangi bir sıkıntı ile ilgili teknik servislerle iletişime geçebilirsiniz. Tamirci Abi size bu konuda yardım edecektir. Tamirciabi.com adresine girip iletişim kısmından telefonunuzdaki sıkıntıları söyleyip fiyat ve süre bilgisi alabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü