Telefon kamera odaklama sorunu, hemen hemen her akıllı telefonda görülebilen problemlerin başında gelmektedir. Telefonunuz ne kadar kaliteli ve yeni olursa olsun bazı teknik nedenlerden dolayı zoom özelliğini yitirebilir. Kamera odaklama sorunu iPhone ya da diğer tüm akıllı cihazlarda sıkça görülebilen bir durumdur.

Telefon kamera odaklama sorunu için bazı uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Tamirci Abi firması da bu tip problemlere yönelik çeşitli hizmetler sunan bir firmadır. Odaklanma sorununu çözmek için önce problemin tam olarak nereden kaynaklandığının da bulunması gerekmektedir.

Telefon Kamera Odaklama Sorunu Nedenleri Nelerdir?

Telefon kamera odaklama sorunu, birden fazla nedene bağlı olarak baş gösterebilir. Bu nedenlerin de başında telefonun arka ya da ön kamerasında meydana gelen deformasyonlar yer almaktadır. Kamera lensinin pislenmesi ya da kırılması halinde odak problemi yaşamanız mümkündür.

Aynı zamanda uzun süredir kullanılan telefonlarda kameranın lens kısmının çizilmesi de odak problemlerinin başlıca nedeni olarak görülür.

Bunların yanı sıra Samsung kamera odaklama sorunu gibi diğer tüm markaların da kendine has nedenleri olabilir. Bataryada meydana gelen çeşitli arızalar dahi kameranın odak yetisinin kaybolmasına neden olabilecektir.

Kamera Odaklama Sorununun Çözümleri

Telefonunuzun kamerasında odak sorununuz varsa bunun için ilk önce problemi tanımlamanız ve kaynağını bulmanız gerekmektedir. Yukarıda belirtilen nedenler genellikle sık görülen odak problemleri nedenleri arasında yer almaktadır.

Özellikle de kamera lensinde meydana gelen deformasyonlar için lens değişikliğine gidebilirsiniz. Tamirci Abi firması bünyesinde sunulan bu hizmetten faydalanarak arka ya da ön kameranın zoom gücünü arttırabilirsiniz.

Bunların yanında bataryanın değiştirilmesi de odaklama problemlerinin önemli ölçüde önüne geçebilecek bir çözümdür. Aynı zamanda içinde bulunulan coğrafi koşullar da kimi zaman odak sorunu yaratabilir. Sisli ya da puslu havalarda odak problemi yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden çekim yapacağınız sırada hava durumuna da göz atmanı faydalı olabilir.

Odak probleminde her sorun illa bir teknik detaya bağlı olacak diye de bir kaide bulunmamaktadır. Lensin buğulu ya da pis olması halinde de temizlendikten sonra arka ya da ön kameranın normal kullanılması mümkündür.

Yorumlar

7 Yorum. Yeni Yorum

 • Hiking A 19 markalı telefonum yakına hiç netlesmiyor uzagida bulanık çekiyor bir çözümü varmı acaba

  Yanıtla
  • Mürsel Melih ÇALKAYA
   8 Ocak 2024 23:05

   Merhaba,

   Bahsetmiş olduğunu markaya hizmet vermiyoruz ancak, sorunun ne olabileceği ya da nasıl çözümleyebileceğiniz hakkında bilgi verebilirim. Bu sorunun kaynağı kamera oto fokus sisteminden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak kameranın set halinde değişmesi gerekebilir.

   Yanıtla
 • Merhaba cihazim 12t pro
  Telefon kulak hizasından yere düştükten sonra kamera fotoğraf ve videoda netlemiyor sadece yakında ki nesneyi algılıyor fakat onu da net çekmiyor kamerada herhangi bir çizik ya da kırık bulunmamakta nasıl çözülebilir yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
 • Cihazım redmi note 11 pro
  Normal arka kamerada odaklamiyor
  Ama geniş kamerada bu sorun yok
  Bilgi verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 • Muhammed Emin
  7 Nisan 2024 07:50

  Cihazım s20 ultra 1x de bulanık gösteriyor 0.9 da buğu gidiyor fakat kötü gösteriyor neden böyle acaba

  Yanıtla
  • Osman AYTAÇ
   8 Nisan 2024 16:07

   1X kameranızda odaklama ile alakalı bir sorun olma ihtimali yüksek. Her ihtimale karşı cihazınıza bir format atıp tekrar deneyin sorun devam ederse kamera değişimi gerekebilir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü