Telefon neden yavaşlar sorusu her akıllı telefon kullanıcısının mutlaka sorduğu sorular arasında başı çekmektedir. Akıllı cihazların yavaşlama problemi ne yazık ki doğrudur ve kabul edilmesi gerekir. Yine de günümüzde akıllı cihazlar olmadan hareket etmemizin pek de mümkün olmayacağını söylemek gerekiyor.

Bizde bundan yola çıkarak diğer markalar ve Android telefon neden yavaşlar üzerinden bir araştırma yapmak istedik. İşte, iPhone neden yavaşlar sorusunun da cevabını bulabileceğiniz detaylar.

Akıllı Telefon Neden Yavaşlar?

Akıllı telefonların hemen hemen hepsi belli bir süre kullanıldıktan sonra yavaşlama belirtisi göstermeye başlamaktadır. Bu duruma neden olan en büyük faktörlerin de başında yazılımsal nedenler yer almaktadır. Buna göre yazılım erozyonu olarak da tanımlanan ve uygulamaların etkisi ile oluşan bu durum yavaşlamaya neden oluyor.

Özellikle de eski sürüm yazılımlarda yavaşla durumunun gözlenmesi kaçınılmaz hale geliyor. Üstelik uygulamaların gereksiz pek çok detayı da akıllı cihazların kısa süre içerisinde yavaş hareket etmesine neden oluyor.

İndirilen her bir uygulama, sizin göremediğiniz pek çok dosya yığını ile telefonda yer ediniyor. Bu durum da telefonun depolama alanında oluşan dosya yoğunluğuna ve dolayısıyla da yavaşlamaya neden oluyor.

Telefonum Yavaşladı Ne Yapmalıyım?

Telefon neden yavaşlar sorusuna gerekli yanıtı yukarıda sizlerle paylaştık. Şimdi de böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gerekenleri sıralamak istedik. Telefon neden yavaşlar ve bunun çözümü nedir sorularına yanıt olarak telefonun bakımının yapılmasını gösterebiliriz.

Bunun için de gereksiz dosyaları temizleyen uygulamalar kullanarak telefonunuzdaki dosya yükünü kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Eğer kullanmakta olduğunuz akıllı telefon çok yavaşsa fabrika ayarları seçeneklerini de değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir. Bu ayarlar sayesinde akıllı telefonunuz eski boş haline geri dönecektir.

Fakat bu uygulama telefonunuzda yer alan tüm verilerin de temizlenmesine neden olan bir uygulamadır. Bu yüzden telefonunuzdaki verileri yedekleyerek fabrika ayarlarını kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda akıllı telefonunuzda yeni güncellenmiş bir yazılım indirmeniz durumunda da yavaşlama ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden güncellemeleri indirmeden önce içerikleri hakkında detaylı bilgi edinmeli ve cihazınıza uygunsa indirmeyi tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü