Telefon şebeke sorunu, her operatörde başa gelmesi muhtemel bir problemdir. Kimi kriz anlarında ya da coğrafi koşullarda telefonun çekmemesi mümkündür. Telefonun kapsama alanı dışında kalıyor olması ya da bazı teknik problemler şebeke sorununa neden olabilir. Bu yüzden öncelikle sorunun ne olduğunun belirlenmesi ve ona göre bir adım atılması gerekmektedir.

Telefon şebeke sorunu iPhone ya da Android cihazlarda da sıkça görülmektedir. Bunun için de kullanılan telefonun teknik detaylarının da biliniyor olması gerekebilir. Tamirci Abi firması da şebeke sorunlarına yönelik çeşitli çözümler üretebilen bir firmadır.

Telefon Şebeke Sorunu Nedir?

Telefon şebeke sorunu Vodafone ya da Turkcell gibi operatörlerde meydana gelebilen bir durumdur. Özellikle de hatların yoğun kullanıldığı zaman aralıklarında şebeke problemleri ile karşılaşılması mümkündür. Bunun yanı sıra sinyal sağlayıcılardan uzak olunması durumunda da telefonun çekmemesi gibi problemler ile karşılaşılabilir.

Telefon şebeke sorunu Android yada iOS işlemcilerde de görülen bir durumdur. Özellikle de 3G ya da 4,5G gibi yeni gelişmelerde telefonun modeli de şebeke sorununa yol açabilir. Bu yüzden şebeke tercihinde bulunurken gerekli ayarların telefon modeline uygun yapılması gerekir.

Şebeke Sorunları Nasıl Çözülür?

Telefonunuzda meydana gelen şebeke sorunlarının çözümleri oldukça fazladır. Hatta kimi zaman yalnızca uçak modunun açılıp kapatılması ile de sorunun çözümü sağlanabilir. Uçak modunun açılıp yeniden kapatılması şebeke sorunun çözümü açısından en hızlı yöntemlerden biridir.

Bunun yanı sıra beklenmeyen bir şebeke durumunda telefonun yeniden başlatılması da faydalı olacaktır. Telefonunuzu yeniden başlatarak ya da kapatıp açarak şebekede gelişen sorunu çözmeniz mümkün olabilir. Aynı şeyi SIM kartını çıkartıp takarak da uygulamanız mümkündür. Yeniden başlatma halinde telefonun şebeke problemlerini çözmesi mümkün olacaktır.

Eğer tüm bu denemeler sonuç vermediyse operatörünüz ile iletişime geçebilir ya da Tamirci Abi bünyesinde sunulan hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. Kimi teknik durumlar da şebekede oluşan bazı problemlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda bulunulan coğrafi ortamı ve koşulları da göz önüne alarak bir adımın atılması daha faydalı olacaktır.

Yorumlar

11 Yorum. Yeni Yorum

 • Şebeke yoxdu

  Yanıtla
 • Umut Yangıncı
  20 Eylül 2023 17:36

  Telefonum çekmiyor internetim hiç yükselmiyo H+ çekiyor hep , 4’5 G çekmiyor hiç bana yardım edebilir misiniz Telefonumun markası Casper Vİa g4

  Yanıtla
  • Mürsel Melih ÇALKAYA
   9 Ocak 2024 18:21

   Merhabalar,

   Casper markasına hizmet vermiyoruz ancak yaşamış olduğunuz sorunun temelinde yatan sebepler şunlar olabilir.
   1- Şebeke antenleri
   2- Alt bord
   3- Ana kart arızaları
   4- Yazılım sorunları

   Yanıtla
 • Şebeke kullanılmıyor

  Yanıtla
 • Bayram arslantürk
  27 Ocak 2024 14:10

  Hattım türktelekom şebeke sorunu yaşıyorum cihaz redmi 12 pro

  Yanıtla
  • Osman AYTAÇ
   8 Nisan 2024 16:12

   Şebeke sorunları bölgesel baz istasyonu kaynaklı olabilir. aynı bölgede aynı operatör ve aynı bantta bir telefon çekiyorsa sizin telefonunuzda sorun olma ihtimali yüksek. Türk telekom müşteri hizmetlerini arayıp bölgenizde baz istasyonu sorunu olup olmadığını kontrol ediniz. Ve sim kartınızı güncelleyin.

   Yanıtla
 • Merhaba asker için samsung duos tuşlu telefon aldım . Tel sim kartını okuyor ancak şebeke sorunu var. Şebeke maalesef gelmiyor. IMEI için de bir problem yok . Sol üstte sadece yuvarlak arama simgesi oluyor.

  Yanıtla
  • Osman AYTAÇ
   12 Mart 2024 22:04

   Merhabalar,
   IMEI numarasını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. *#06#’yi tuşlayın çıkan rakamları google üzerinden imei sorgulama yazarak sorgulatın kayıt dışı imei yazıyorsa şebeke bundan kaynaklı gelmez.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü