iPhone marka telefonlar en beğenilen telefonlardan biridir. iPhone pek çok farklı özelliği ile göz kamaştırmakta ve pek çok kişiyi kendine çekmektedir. Akıllı telefonlarda güvenlik denilince akla ilk olarak kilit uygulamaları gelmektedir. Bazen bir desenle bazen bir parola ile bazen kendi yüzünüzün görüntüsü ile bazen de parmak iziniz ile telefonunuzun kilidini açabilir ve içindeki bilgilere sadece siz erişebilirsiniz. Bu yazı ile iphone parola sıfırlamayı öğrenebilirsiniz.

iPhone cihazlara koyduğunuz parolalar bazen sizi sıkıntıya düşürebilir. Zamanın yorucu dünyasında farklı alanlarda kullandığınız onlarca şifreniz bulunabilir. Bu şifrelerin hepsini aklınızda tutamayabilirsiniz. iPhone akıllı telefonunuzda parolanızı yanlış girerseniz onu sıfırlamanız gerekmektedir. Eğer siz de iPhone parolamı unuttum diyorsanız, bu yazıyı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Pek çok yerde karşınıza çıkabilecek olan parolaların gizliliği çok önemlidir. iPhone parola aynı zamanda Apple kimliğinizin de parolasıdır. Bu parolayı unuttuysanız telefonda uygulayacağınız birkaç işlemle parolanızı sıfırlayabilir ve kendinize yeni bir parola koyabilirsiniz.

Parolalar ve Parola Sıfırlama

Sizin tarafınızca belirlenen parolalar, özeldir ve sizi korumak amacıyla tasarlanmıştır. Parolalar bugün sosyal medya hesaplarına, banka hesaplarında giriş yaparken, ATM’lerde banka hesabına girerken, telefon kilidini açarken veya kasalarda ödeme yaparken kullanılmaktadır. Özellikle dijital mekanizmalarda baş gösteren parolalar, sizi yabancıların saldırılarından korumaktadır. Fakat bu kadar geniş internet âleminde, en az 20-25 tane hesap parolasına sahip olabilirsiniz. Bundan dolayı da bunları akılda tutamayabilirsiniz. Bazen parolalarınızı unuttuğunuz için bazı kurtarma işlemleri yaparak hâlihazırdaki parolayı sıfırlayabilirsiniz. iPhone giriş parolamı unuttum diyenlerdenseniz sıfırlama işlemi yapmanız gerekmektedir.

İphone cihazınızda parola sıfırlama işlemi gayet kolay bir işlemdir. Bunun için bir USB kabloya ve bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayarınız Windows 10 işletim sistemine ve iTunes programına sahip olmalıdır. Bu programların yardımıyla iPhone parolamı unuttum sorunu çözülebilmektedir. Kurtarma moduna alırken bir USB kablosu kullanarak telefonunuzu bilgisayara bağlamanız gerekir. Bilgisayardan gerekli geri yükleme seçeneklerine tıklamalısınız. Geri yükle ve güncelle kısmından geri yükle bölümünü seçip telefonunuzu geri yükleyebilirsiniz. iPhone parolamı unuttum ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız yazının devamında anlatılan adımları deneyebilirsiniz.

Parola Sıfırlama İşlemleri

Arama motorlarında çokça aratılan, parola kırma, parolamı nasıl kıracağım, iPhone telefon şifresi unuttum gibi soruların cevabını merak ediyor olabilirsiniz. iPhone cihazınızın şifresini unutup yanlış şekilde girerseniz telefonunuzun kullanılamayacağını bildiren bir uyarı ile karşılaşırsınız. Cihazınızı kurtarma pozisyonuna almak için bir bilgisayar ihtiyacınız olacaktır. iPhone’unuzu kurtarma modunda silebilir ve eski ayarlarınızı yedekleme ile geri getirebilirsiniz.

iPhone parola sorunu için öncelikle iPhone’unuzu modeline uygun şekilde kapatmalısınız. iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X ve iPhone SE modellerinde güç kapatma tuşu ile ses kısma tuşuna basılı tutarak, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s ve iPhone 6 modellerinde sağdaki güç tuşuna basılı tutarak, iPhone SE (1. Nesil cihazlar), iPhone 5s ve daha eski modellerde üstteki güç tuşuna basılı tutarak cihazınızı kapatabilirsiniz. Gelen uyarıya cevap vererek telefonu kapatmalısınız. Telefonun kapalı olduğundan emin olduktan sonra telefonunuzu kurtarma moduna almalısınız. Kurtarma modu modellere göre değişiklik göstermektedir. iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X ve iPhone SE modellerinde sağdaki güç tuşuna basarak, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde sesi kısma tuşuna basarak, iPhone SE (1. Nesil cihazlar ), iPhone 6s ve daha eski modellerde ana ekran tuşuna basarak kurtarma moduna alabilirsiniz.

iPhone Parolasını Nasıl Oluşturmalısınız?

iPhone unutulan parola için yapabileceğiniz şeylerin yanı sıra parolanızı oluştururken nelere dikkat edeceğiniz hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. iPhone parola oluştururken şunlara dikkat etmelisiniz:

 •   Parolanız en az 6 karakterden oluşmalıdır. Ne kadar uzun parola oluşturursanız o kadar güvenilir demektir.
 •   Harf, rakam ve sembolleri de kullanmanız parolanızı daha güçlü hale getirecektir.
 •   Büyük ve küçük harfleri bir arada kullanmalısınız.
 •   Hatırlayabileceğiniz bir iPhone parola oluşturmalısınız. Özellikle önceki paragraflarda söz edilen parola sıfırlama işlemlerine bulaşmamak için daima hatırlayacağınız bir şifre oluşturmanız gerekir.
 •   Parolanızı düzenli olarak değiştirmeye özen göstermelisiniz. Yeni parola oluştururken bir önceki parolanıza benzer bir parola kullanmamalısınız.
 •   Kolay bir şekilde hatırlayabileceğiniz ifadenin kısaltmasını parolanız olarak seçebilirsiniz.
 •   Birden fazla hesap kullanıyorsanız her birinde aynı parolayı kullanmak sıkıntı yaratabilir. Bunun için parolanızı farklı seçmeye dikkat etmelisiniz.
 •   Adınız ve soyadınız, doğum tarihiniz, tuttuğunuz takım gibi klişe parolalardan kaçınmanız gerekir. Bu tür parolalar kötü amaçlara sahip insanlar tarafından suiistimale uğrayabilir. Şifreniz kolay bir şekilde kırılabilir.
 •   Bir kelimenin ters yazımını parolanız olarak kullanmamalısınız. Bu da sizi tehlikeye sokabilecek bir harekettir.
 •   Bir sayı dizisi ve örüntülerden (12345, abcdef vs.) oluşan bir parola oluşturmamalısınız. Bunlar da kötü amaçlarla hacklenebilir.
 •   Oluşturduğunuz parolayı yakınınız dahi olsa kimse ile paylaşmamalısınız. Parola kişiye ait ve özeldir.
 •   Eğer siz de iPhone giriş parolamı unuttum diyorsanız. Bu sıkıntıyı giderebilmek için parolanızı bir not defterine veya görülebilecek bir yere yazmayı düşünebilirsiniz. Fakat bu yöntem risklidir. En iyi yöntem sizin hatırlayabileceğiniz parolalar oluşturup belirli aralıklarla onları değiştirmenizdir.
 •   Parolanızda “parola”, “şifre” gibi kelimeler kullanmamalısınız.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü