iPhone hoparlör değişimi, marka tarafından üretilmiş farklı seriler için yapılan bir işlemdir. Hoparlör arızalanmaları çeşitli sebeplere bağlı olan bir durumdur. Bu sebepler arasında hoparlörün içine kaçan toz, kir ve benzeri partiküllerden kaynaklı oluşan arızalanmalar yer alır. Aynı zamanda hoparlörün sıvıyla teması ya da nemlenmesi gibi durumlar da arızalanma sebeplerinden biridir. Bu sorunu çözmek için iPhone markalı cihazınızın serisine uygun olarak hoparlör değişim işlemi gerçekleştirilir. 

Markanın eski serilerinden yeni modellerine kadar her cihaz için uygun yedek parça desteğiyle hoparlör değişimi yapılır. Hoparlörün arızalanma nedenine bağlı olarak uygun tamir ve bakım işlemi de gerçekleştirilir. iPhone hoparlör arızası, darbe sonucunda meydana gelebilir. Sert zemine düşen telefonunuzun hoparlörü hasar alarak işlevini kaybeder. Bu gibi pek çok sebepten dolayı hoparlör değişimi yapılır. iPhone markalı cihazınızın hoparlörünün değişmesi için aşağıdaki durumların yaşanması gereklidir: 

  • Oksitlenme
  • Darbe, hasar ve benzeri durumlar
  • Sıvıyla temas
  • Nemlenme
  • Toz, kir, pas ve benzeri kalıntılara maruz kalınması

Yukarıdaki sebeplerin yanı sıra iPhone hoparlör tamiri, donanımsal arızalanmalardan kaynaklı olarak da yapılır. Hoparlörünüzün işlevini yitirmesi durumunda yeni bir hoparlör takılır. Takılacak olan yedek parçanın cihazınızın serisine uygun olarak seçildiğini söyleyebiliriz. Örneğin, iPhone 7 hoparlör değişimi işleminin yapılması için hoparlörünüzün işlevini yitirmesi ya da tam olarak çalışmaması gerekir. Hoparlörünüz çalışmıyorsa cihazınızın bazı diğer özellikleri de çalışmaz. Dolayısıyla hoparlör çalışmaması durumunda, müzik çalamaz, hoparlörden konuşamaz, e-posta ve mesaj bildirim seslerini de duyamazsınız. 

Hoparlörünüzden ses gelmeme durumu, farklı nedenlere bağlı bir durumdur. Aslında genel olarak hoparlörün neden çalışmadığı sorusunun yanıtı, çeşitli olaylar sonucu meydana gelebilir. “Telefonumun hoparlöründen ses gelmiyor.” diyorsanız cihazınız ses çıkardığında onu detaylıca irdelemeniz son derece önemlidir. Yazılım ve donanımsal sebepler ise bakmanız gereken iki durumdur. 

iPhone Hoparlör Değişimindeki Yazılımsal ve Donanımsal Nedenler:

iPhone markalı cep telefonlarındaki hoparlör arızalanmaları, yazılımsal ve donanımsal nedenlere bağlı olabilen bir durumdur. Örneğin iPhone X hoparlör değişimi ile farklı bir serinin hoparlör değişimindeki yazılımsal ve donanımsal nedenleri aynı olabilir. Yazılım, hangi seslerin ne zaman oynatılacağına iPhone cihazının karar vermesi durumudur. Ancak yazılımsal sorunlardan kaynaklı olarak cihazınızın bu kararı verememesi arızalanmalara sebep olur. 

Donanım ise cihazınızın altında bulunan dahili hoparlör, yazılımın talimatlarını, duyabileceğiniz ses dalgalarına dönüştürmesidir. Bu iki durumda cihazınızın işlevini yitirmesi, hoparlör arızalanmalarına neden olacaktır. Daha geniş bir şekilde yazılımsal ve donanımsal arızalanmaları ele alacak olursak aşağıdaki açıklamaları yapabiliriz:

  • Yazılımsal arızalanmalar: Eğer arızalanma nedeni yazılımdan kaynaklıysa cihazınız hoparlöre düzgün bir şekilde sinyal göndermeyecektir. Bu durum ise hoparlörünüzün çalışmasını engeller. Yine de bu arızalanmanın evden çözülebilir olması, probleminin olumlu bir yanıdır. Söz konusu donanım olduğunda ise evden bu problemleri çözemeyeceğinizi söylemeden geçmeyelim.
  • Donanımsal arızalanmalar: Hoparlör, çok ince bir malzemenin hızlı bir şekilde titreşmesiyle ses dalgaları yaratır. Ancak bu malzemenin bozulması ve arızalanması durumunda donanımsal bir problemle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Örneğin, iPhone 11 hoparlör değişimi donanımsal arızalanmalardan kaynaklı olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Cihazınızın serisi ne olursa olsun, hoparlörü donanımdan kaynaklı olarak arızalanmışsa cihazınızdan ses gelmeyecek ya da statik sesler çıkmaya başlayacaktır. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz problemlerin donanımsal ya da yazılımsal olduğuna karar vermek için belli başlı unsurlara bakmanız gerekecektir. Hoparlör sorunuyla karşılaştığınızda hoparlörünüzü değiştirmek yerine, yazılımı onarma işlemi yapabilirsiniz. Yazılım sorunu ücret ödemesi yapmadan çözebileceğiniz bir işlemdir. Eğer sorun yazılımdan kaynaklıysa, hoparlörünüzü üst üste değiştirseniz bile sorun çözülmeyecektir. 

iPhone Hoparlör Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone markalı cihazınızdaki hoparlör arızalanmaları, farklı sebeplere bağlı olabilen bir durumdur. Hoparlör sorunuyla karşı karşıya kaldığınızda bu sorunu çözmek bazı ayarlar yapmanız gerekecektir. Aslında yapacağınız işlemler, cihazınızın hoparlörünün çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlıdır. Öncelikle cihazınızın sessizde olup olmadığına bakmanız gerekir. Bazen cihazınız sessiz modda olsa bile bu moda aldığınızı unutabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için cihazınızın sessizde olmadığından emin olmalısınız. Cihazınızın sesini en kısık hale getirmişseniz ya da hacimli bir kılıf kullanıyorsanız cihazınız sessize alınmış olabilir. iPhone’un kilidini açarak sesi son aşamaya gelene kadar açmalısınız. Eğer sesi aç düğmesine bastığınızda hoparlörünüzden ses gelmiyorsa ayarlara giderek Sesler & Dokunma bölümüne tıklamalısınız. Daha sonra “Düğmelerle değiştir” seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ses sonuna kadar açıldığı hâlde hoparlörünüzden çok az ses geliyorsa arızalanma durumu söz konusu demektir. 

iPhone cihazınızın kulaklık modunda olup olmadığından da emin olmalısınız. Kulaklıkları cihazınıza bağladığınızda ses hoparlörden değil, kulaklıktan çıkar. Fakat işin farklı bir boyutu da olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kulaklıklarınızı takmadığınız hâlde cihazınız takılı olduğunu düşünürse hoparlörünüzden ses gelmeyecektir. Sesi olmayan kulaklıklardan veren cihazınızda herhangi bir ses çıkmayacaktır. Bu durumda ise telefonunuzdan kulaklığı çıkardığınızda ses gelmez. iPhone markalı cihazlar, otomatik olarak Bluetooth hoparlör, Apple TV ve benzeri cihazlara bağlanarak sesi farklı cihazlardan duymaya yardımcı olur. Bu nedenle, cihazınızın farklı bir cihaza bağlı olmadığından emin olmalısınız. Ara sıra Bluetooth kullanıyorsanız cihazınızın hoparlörünün çalışmaması bu nedenden kaynaklanabilir. Cihazınızın hoparlör değişim işleminin gerçekleşmesi için hoparlörünüzün gerçekten arıza vermesi gerekir. iPhone hoparlör değişim fiyatı oranlarını ise değişime konu olan işçilik ve malzemelerin kalitesi etkiler.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü