iPhone ahize değişimi mümkün olan bir durum. Apple markalı cep telefonlarınızın ahizesinde cızırtı, ses problemi gibi durumlar yaşıyorsanız, ahize değişimi işleminin gerekli olduğu söylenebilir. Zaman zaman sıvı temasıyla karşı karşıya kalan cihazınızın ahizesinde arıza oluşabilir. Böyle bir durumda ahize değişimi gerekli olur. Ahize değişimi işlemi iPhone markasında uzman olan teknik servis ekipleri tarafından gerçekleştirilir. Ahizenizin arızalanması durumunda parça değişimi ya da tamir işlemi gerçekleştirilebilir. Markanın ürettiği cihaz serileri değişkenlik gösterir. Buna bağlı olarak değişime konu olan ahizenin de modeli farklılık gösterecektir. iPhone ahize arızası belli sebeplerden kaynaklı olabilir. Bu nedenlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • iPhone markalı cihazınızın ahizesine toz, kir ve benzeri partiküllerin kaçması durumunda bu arızayla karşılaşmanız mümkündür. 
  • Sıvı ve nemlenmeden kaynaklı olarak da ahize arızalanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. 
  • Cihazınızın darbe alması sonucunda da ahizenizde arızalanma meydana gelebilir. 
  • Kırık ya da çatlama gibi durumlarda da cihazınızın ahizesinin tamir edilmesi gerekecektir. 

Yukarıda sıralanan durumlar ile karşılaştığınızda ahizenizin tamiri gerekli olabilir. Apple iPhone ahize tamiri oluşan arıza sebepleri göz önüne alınarak yapılan işlemlerdir. Ahizenizin değişimi ise cihazınızın serisine uygun yedek parça ile gerçekleştirilir. Çünkü Apple, farklı serilerde cep telefonları üreten bir markadır. Bu nedenle, cihazınızın özelliğine ve serisine uygun olan yedek parça arızalanan ahizenizin yerine takılır. Tasarlanan iPhone cihazınızın ahize değişimi için alanında uzman personeller görev alıyor. Böylece teknik servis işlemleri oldukça kaliteli süreçler şeklinde ilerliyor. Gerekli olan ahize değişimi sağlandıktan sonra ise cihazınızın eski performansında olup olmadığına bakılıyor. Bu test aşaması cihazınızı eskisi gibi kullanmanız için gerçekleştirilir. 

iPhone Model Cihazlardaki Ahize Değişimi Nasıl Olur?

iPhone 7 ahize değişimi bu seri için yapılabileceği gibi markanın farklı serileri için de gerçekleştirilen işlemlerdir. Cihazınızın ahizesinin arızalanması durumunda ahize değişimi belli aşamalar doğrultusunda gerçekleştirilir. Ortalama 10 ya da 20 dakikalık gibi kısa bir süre zarfında arızalı ahizeniz ile yeni ahize değişimi yapılır. Değiştirilen parçanın ise tamamen orijinal olması, cihazınızı eski performansı ile kullanabilmenize olanak sağlar. Telefon görüşmesi esnasında karşı tarafın sesi size az geliyor ya da hiç ses alamıyorsanız, ahizenizin değişmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda cihazınızın ahize filtresinin değişimi yapılır. Değişimin yapılma aşamalarını ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Ahizenizde toz, kir ve benzeri partiküllerden kaynaklı bir arızalanma varsa, bu kalıntılar temizlenir. 
  • Temizlenen ahizenin eski performansta olup olmamasına bakılır. 
  • Darbeye maruz kalan arızalı bir ahize var ise yeni ahize takılır.  
  • Cihazınızın donanımsal bir sorunu olduğunda ise bu soruna uygun bir teknik servis işlemi uygulanır. 
  • Ahize filtre değişimi genellikle toz ve sıvıdan kaynaklı olarak yapılır. Ahize filtresinin tıkanması durumunda telefonunuzda herhangi bir bozulan parça olmasa bile görüşme sırasında karşı tarafın sesini alamazsınız. Bu sorunun çözümü ise ahize filtresi değişimindedir. 

Yukarıdaki durumlar doğrultusunda ahize değişimi cihazınızın modeline uygun yapılır. iPhone X ahize değişim işleminde kullanılan ahize ile farklı bir serinin ahizesi aynı olmayacaktır. Ahize değişimini ise alanında uzman ekipler gerçekleştiriyor. Cihazınızın üst bölümünde ince bir dikdörtgen içine alınmış olarak görülen alan cihazınızın ahizesidir. Bu alandan sökülen arızalı ahize yerine teknik servis ekipleri yeni ahizeyi takar. Yedek parçası değişen cihazınıza daha sonra ses testi yapılır. Ses testinden olumlu geçen cihazların tamiri gerçekleştirilmiş olur. 

iPhone Ahize Arızası Nasıl Anlaşılır?

iPhone 11 ahize değişimi yapılması için gerekli bazı arıza durumlarının gerçekleşmesi gerekir. Aynı durumlar, iPhone markasının farklı serileri için de geçerlidir. Cihazınızın ahizesinin arızalandığını anlamanız için çeşitli yollar bulunuyor. En basitinden cihazınız darbe aldıysa, ahizeden ses gelmemesi, karşı tarafın sesini alamamanız ya da hiçbir şekilde sesin olmaması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, cihazınız için teknik servis hizmeti alabilirsiniz. Darbe alan cihazınıza bu gibi durumlarda yedek parça değişimi yapılacaktır. Cihazınızın arızalandığını ses kalitesinin bozulmasından da anlayabilmeniz mümkündür. Cızırtı, seste kopukluk ve benzeri durumlarda ses kalitesinin bozulduğunu anlayabilirsiniz. Ses kalitesinin bozulması durumunda sesin az gelmesi ve hiç gelmemesi de olası durumlardan birkaçıdır. 

Cihazınızın ahizesinde herhangi bir problem olduğunu düşünüyorsanız, ayarlar menüsündeki ses testi ayarlarını da yapmanız gerekecektir. Ses testi ayarlarıyla cihazdaki arızayı kapsamlı bir şekilde belirleyebilme şansına sahip olursunuz. iPhone ahize tamiri sıvı teması sonucu da gerçekleştirilen bir işlemdir. Cihazınız suya düştüyse ya da nem aldıysa ahizede birtakım bozukluklar yaşanabilir. Ahizenizin bu gibi sebeplerden kaynaklı olarak bozuk olduğunu anlamanız için cihazınıza kulaklık takmadan ses testi yapmanız gerekecektir. 

Menüler içinde bulunan bu işlemlerin tümü, ahizenizin ses iletip iletmediğini görmenize yardımcı olur. Sesin iletilip iletilmediği kesin olarak ses testiyle anlaşılacaktır. Eğer cep telefon görüşmeniz sırasında karşılaşmış olduğunuz ses bozulmaları, sesin azlığı, cızırtı ya da hiç duyulmaması gibi sorunlar varsa, ses testinde bu sorunlar ortaya çıkacaktır. Genel olarak iPhone markalı cihazınızın ahizesinde bu gibi sorunlar yaşadığınızda cihazınızı teknik servise vermelisiniz. Yapılan bütün işlemler iPhone ahize değişimi fiyat aralıklarına yansıyacaktır.

 

iphone tamiri için bu sayfayı ziyaret edin.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü