Günlük hayatta çok kullandığınız elektronik cihazlardan en önemlisi belki de akıllı cep telefonlarıdır. Akıllı telefonlar bugün istediğiniz çoğu şeyi yerine getirerek size büyük kolaylık sağlamaktadır. Akıllı telefonlar pek çok farklı marka ve seçeneğe sahiptir. iPhone markası özelliklerine bağlı olarak pek çok kişiyi kendine çekmektedir. iPhone işlevleriyle, kullanım ömrüyle veya kalitesiyle çoğu kişinin satın almak istediği bir telefon türüdür. iPhone’lardaki arızalara bağlı olarak tamir işlemi gerekmektedir. Telefon ön kamera veya arka kamera için tamir işleminin süresi ve maliyetini öğrenebilirsiniz.

Uzun ömürlü bir telefon istiyorsanız, inanılmaz bir kameraya ihtiyacınız varsa, uygulama platformunda (App Store) ve destek hatlarındaki (Apple Destek) ilgi istiyorsanız ve IOS işletim sistemini merak ediyorsanız iPhone tam size göredir. Bu kadar övülen iPhone’lar da elbette diğer cihazlar gibi arızalanabilmektedir. Çeşitli arızalar çıkaran iPhone cihazlarda özellikle kamera, ahize ve hoparlörde sıkıntı çıkabilmektedir. iPhone ön kamera çalışmıyor sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, bu yazının devamından bunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca ön kameranın ne kadar sürede değiştiği ve maliyeti hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Telefonunuzun ön ve arka kameralarındaki sorunu bazen önbellek temizliği ile ortadan kaldırabilirsiniz. Önbellek temizliğini telefonunuzun uygulamalar kısmındaki kamerayı seçip “Önbelleği Temizle” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bunun dışında telefonunuzu kapatıp açmanız da yarar sağlayabilmektedir.

iPhone Ön Kamera Arızası

Çağımızda kamera özelliği ile de kullanılabilen akıllı telefonlara bir de ön kamera eklenmiştir. Telefon ön kamera ilk çıktığında herkes bu özelliği sevmiş ve ön kamera ile çekim yapmak bir moda haline gelmiştir. Bu ön kameranın en kalitelilerinden birisini iPhone cihazlarda görebilirsiniz. Diğer cihazların kameraları bozulabileceği gibi iPhone cihazınızın da arka ve ön kamerası arıza çıkarabilir. Ön kameranız ile çekim yapamıyorsanız ya da çok net bir görüntü alamıyorsanız kamerada büyük ihtimalle bir sorun bulunmaktadır. Yeniden başlatma veya önbelleği temizleme işlemlerinden bir yanıt alamadıysanız telefonunuzu için teknik bir işlem gerekmektedir. Kamera arızasının bazı sebepleri ve çözümleri vardır. Ön kamera değişimi konusuna gelmeden bu sebepler ve çözümler şöyle sayılabilir:

 • Telefon kamerası buğulanmış olabilir. Telefonunuzu çok nemli bir yerde bulundurduysanız buna bağlı olarak kameranızda buğulanma olabilir. Yağmurlu bir havada telefonla konuşursanız veya duştayken telefonla uğraşırsanız bu soruna sebebiyet verebilirsiniz. Saç kurutma makinesi ile hava üfleterek bu sorunu çözebilirsiniz. 
 • Telefonunuzun kamera haznesine sıvı kaçırmış olabilirsiniz. Bunu ilk anda gözle gördüğünüzde silmelisiniz. Eğer silmezseniz o bölgede korozyon oluşabilir.
 • Kamera haznesine toz kaçırmış olabilirsiniz. Bunun çözümü telefonun içinin açılıp temizlenmesidir. Bunu yalnızca teknik servisler yapabilir.
 • Telefonunuzun kamerası darbe almış olabilir. Bunun çözümü ise kamera değişimidir. Bunun dışında ön cam değişimi telefon için yararlı olabilmektedir. Bunun için sorunun nerede olduğu iyice anlaşılmalıdır.

Bunların dışında teknisyenler de ufak detaylarla telefonunuzun kamerasını kurtarabilir. Teknisyen, telefonu sökerek kamerayı daha detaylı bir şekilde sıvıdan veya nemden arındırabilir. Nemli kısımları kurutabilir. Eğer kameranız hiçbir şekilde yanıt vermiyorsa onu teknik servise götürmek en mantıklı çözümdür. Sizin yapabileceğiniz uygulamalar telefonun diğer aksamlarına zarar verebilir ve telefonunuz garanti kapsamının dışında kalabilir. Telefonunuzun ön kamerası işlemleri yaptıktan sonra da sorun devam ediyorsa iPhone ön kamera değişimi gereklidir.

iPhone Ön Kamera Değişim

iPhone ön kamera değişimi için iPhone cihazınızı yetkili teknisyenlere götürmelisiniz. Cihazınıza yeni kamera takılırken daima orijinal ve A kalite bir parça tercih etmelisiniz. Uygun kamera değişim işleminden sonra telefonunuz ilk günkü gibi fotoğraf çekebilmeli ve telefonunuzun kamerasında herhangi bir bulanıklaşma, kalitesizleşme olmamalıdır. Bu işlem telefonunuzun donanımıyla ilgili olduğu için telefonların içindeki dosyalarınız ve kişisel bilgileriniz (banka bilgileri, şifreler, özel notlar) silinmemektedir. 

Konuşulması gereken diğer bir mevzu ise teknik servisin seçimidir. Güvenilir, işinin ehli ve tecrübeli bir teknik servis seçmek çok önemlidir. Teknik servis temiz çalışmalı ve farklı parçalara zarar vermemelidir. Tamirciabi.com bunu sizin için en uygun şekilde yapmaktadır. 20 yılı aşkın tecrübesiyle alanında bir öncü haline gelen tamirciabi.com’a telefonlarınızı gönül rahatlığıyla verebilir temiz bir şekilde tamir ettirebilirsiniz. iPhone ön kamera değişim fiyat bilgisi için sonraki bölümü okumaya devam edebilirsiniz.

Telefon Ön Kamera Değişim Maliyeti ve Süresi

Telefonunuzun arka kamera ve telefon ön kamera değişimi fiyatı farklı değişkenlere bağlıdır. Bu değişkenler şunlardır: 

 • Telefonunuzun markası
 • Telefonunuzun modeli
 • Ön veya arka kameranızdaki arızanın türü
 • Telefonunuzdaki diğer aksamların çalışıp çalışmaması 
 • Telefonunuz üzerinde yaptığınız işlemler veya kullanıcı hataları
 • Yapılan işçilik ve tamir süresi
 • Takılan orijinal parçanın maliyeti

Bu fiyatlar tabi ki yıldan yıla farklılık göstermektedir. Telefon ön kamera değişimiyle ilgili en net bilgiyi teknik servisle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. Bunu tamirciabi.com’daki iletişim kısmında bulabilir ve teknik servisle iletişim kurabilirsiniz.

iPhone marka telefonunuzu ne kadar sürede tamir ettireceğinizi de düşünüyor olabilirsiniz. Ön kamera değişim süresi genellikle 30-45 dakika arasında değişmektedir. Bu süre çeşitli değişkenlere bağlı olarak uzayıp kısalabilir. Bunlara örnek olarak şu değişkenler verilebilir:

 • Teknik servisin iş yoğunluğu ve teknik serviste kaç kişinin çalıştığı
 • Teknik servisin kullandığı parçalar ve aletler
 • Sizin telefonda farklı bir aksama zarar verip vermemeniz
 • Kameraya bağlı olan farklı aksamların bozulup bozulmaması

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü