Telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte artık onlarsız tek bir an bile yaşayamıyoruz. Bu sebeple bir yere giderken nasıl yanımıza cüzdanımızı ve telefonumuzu alıyorsak, şarj aletimizi de yanımızda taşımayı asla ihmal etmiyoruz. Özellikle yoğun bir hayat geçiriyorsak her zaman telefonumuzu şarj etme imkanı bulamayabiliyoruz. Böyle durumlarda telefonumuzun pil ömrünü uzatabilecek başka yöntemler arıyoruz. iPhone kullanıcılarının da yaşadığı en büyük sorunların başında pil ömrü geliyor. Apple’ın her yeni modelinde hem işlemci hem de pil kapasitesi açısından pil ömrünü geliştiren yeni yollar aransa da gelişen yeni özellikler ile telefonun daha fazla kullanılmasından dolayı yine şarj sorunları yaşanmaya devam ediyor. Tüm cihazlarda olduğu gibi telefonların da hatalı kullanımından kaynaklı sorunlar yaşayabiliyoruz. Bazen bilmeden yaptığımız şeyler telefonlarımızın pil ömrünü kısaltabiliyor. Bu nedenle iPhone pil ömrü uzatma yöntemlerine bakmadan önce pil sağlığını etkili bir şekilde koruma aşamalarına bakmamız gerekiyor. 

iPhone Pil Sağlığını Nasıl Koruyabiliriz?

Akıllı telefonların kullanılan zaman içerisinde yavaşlaması özellikle pil sürelerinin giderek azalması ve en gereken anlarda telefonun kapanması kullanıcılar için fazlasıyla zorluk çıkarabiliyor. Telefon bataryalarının orijinal olmayan şarj aletleri ile kullanılması, batarya sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Tüm şarj edilebilir bataryalarda olduğu gibi iPhone bataryalarında da sınırlı bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrünün bitmesiyle birlikte pil kapasiteleriyle etkinlik durumları da düşer ve bu düşüş iPhone’un verimliliği ile birlikte pil performansını da etkiler. 

 iPhone telefonlarında da diğer telefonlarda olduğu gibi lityum iyon piller kullanılıyor. Lityum iyon pillerin diğer pillere göre daha uzun ömürlü ve kullanım avantajı olsa da iPhone pil sağlığı koruma yöntemleri için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Ortam sıcaklığı lityum iyon pilleri etkileyen doğrudan etmenler arasında yer alıyor. Piller aşırı dolduğunda ya da boşaltıldığında performans düzeyini etkiliyor yani telefonunuzu tam kapanmadan şarj etmeniz, %100 şarj seviyesine ulaşmadan almanız gerekiyor. Şimdi de iPhone şarj süresi uzatma yöntemlerinin neler olduğuna bakalım.  

iPhone Şarj Süresini Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Birçok kullanıcı iPhone şarj uzun gitmesi için farklı yöntemlerin arayışı içerisindedir. İPhone’unuzun pil ömrünü etkileyen faktörleri elden geçirerek telefonunuzun doğrudan pil kullanım ömrünü arttırabilirsiniz. Bunun için de dikkat etmeniz gereken ve yapılması önerilen birkaç tavsiyeyi sizler için bir araya getirdik. 

  • iPhone’un pil ömrüne kötü etkiye sahip etmenlerden biri bildirimlerdir. Cihazınızda fazlasıyla uygulama yüklü olabilir. Her gün bu uygulamalardan en az bir bildirim aldığınızı düşünürsek, kısa süreli de olsa ekran açılacaktır ve pil ömrüne kötü etkiye yol açacaktır. Ayarlar>Bildirimler menüsünden uygulamalara göre bildirimleri ayarlamanız etkili olacaktır.
  • iPhone pil süresini uzatma yöntemlerinden bir diğeri de düşük güç modunu etkinleştirmektir. Telefonunuzu uzun süre şarj edemeyecek durumdaysanız düşük güç modu kurtarıcı bir silah olabilir. 
  • Apple, yıllardır cihazlarının parlaklığını, ortamın aydınlığına ve karanlığına göre ayarlayan sensörlerini, ön yüzünde konumlandırmaktadır. Şirketin bunu yapmasındaki temel neden ise ekran parlaklığının, batarya ömrünü ve kullanımını doğrudan etkilemesinden kaynaklanması sonucudur.  Ekran parlaklığını kısmak da yine iPhone şarj ömrünü uzatma açısından etkili bir yöntem olarak görülüyor. 
  • iPhone’un bağlanılabilir bir ağ bulmak için sürekli sinyal araması bataryanızın çabuk bitmesine sebep olabilir. İhtiyacınız olmadığında Wifi özelliğini kapatmanız, batarya ömrünü olumlu yönde etkileyecektir. Wifi özelliğini kapatmak için ana ekranı yukarı kaydırıp, (bazı iPhone modellerinde aşağıya kaydırarak) Kontrol Merkezine ulaşın ve Wifi simgesine tıklayarak simgeyi gri yapın. 

iphone tamiri için bu sayfayı ziyaret edin.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü