Huawei, ülkemizde en çok kullanılan akıllı telefon markalarından birisidir. Huawei markalı akıllı telefonların iç ve dış aksamlarında meydana gelen bozuklukların tamir edilmesi gerekir. Bu aksamlardan biri de ses açma kapama tuşudur. Genellikle telefonun sağ veya sol kenarında bulunan ses açma kapama tuşu, çeşitli sebeplerden dolayı çalışmayabilir. Bu sorunun çözümü için telefonunuzu uzman bir teknik servise götürmenizde fayda vardır. Huawei ses açma kapama tuşu değişimi, tecrübeli bir uzman tarafından kolaylıkla yapılabilir. Telefonunuzu teknik servise ulaştırmadan önce sizin de yapabileceğiniz bazı işlemler vardır. Bu işlemler sayesinde ses açma kapama tuşu olmadan da cihazın sesini ayarlayabilirsiniz. Telefonunuzun ayarlar kısmına girip “Genel” kısmına ve oradan da “Erişebilirlik” kısmına tıklamanız gerekir. Burada bulunan “Assistive Touch” özelliğini aktif etmeniz gerekir. Bu özelliği aktif ederek sesi istediğiniz gibi alçaltıp yükseltebilirsiniz.

Ses Açma Kapama Tuşu Neden Bozulur?

Ses açma kapama tuşunu kullanmak istiyor fakat kullanamıyorsanız öncelikle durumun donanımsal bir sorun olup olmadığını tespit etmelisiniz. Bunun için telefonunuzda bulunan ses ile ilgili programları silmeli ve gereken güncellemeleri yapmalısınız. Bu işlemi yapmanıza rağmen hâlâ telefonunuzun ses açma kapama tuşu çalışmıyorsa veya tuşa basmak için ekstra bir baskı uyguluyorsanız Huawei ses açma kapama tuşu tamiri gerekmektedir.

Sıkıntının sebebinin donanımsal mı yoksa yazılımsal mı olduğunu şu şekilde de anlayabilirsiniz: Güç tuşu ve ses kısma tuşlarına basarak ekran görüntüsü almayı denemelisiniz. Eğer herhangi bir sıkıntı olmadan ekran görüntüsü alabiliyorsanız sorununuz donanımsal değil yazılımsaldır. Bunun için farklı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. TalkBack adlı özellikle görme engelli bireyler için üretilmiş bir ses yazılımının Android telefonlarınıza önceden yüklü olarak gelir. Bu program, telefonunuzdaki işlemleri ve içerikleri size geri bildirim yoluyla duyurur. Bu programın ayarlarına girip önbelleği temizlemek veya uygulamayı kaldırmak, devre dışı bırakmak işinize yarayabilir. Diğer bir yöntemse yine telefonunuza yüklü olarak gelen Swith Access adlı programın ayarlarına girip işlem yapmaktır. Bunun için akıllı telefonunuzun ayarlarına girip “Erişilebilirlik” kısmına dokunmalısınız. Bu sayfada biraz aşağı inip “Erişim Anahtarı” kısmına tıklamalı ve bu servis açıksa onu kapatmalısınız. Ekran görüntüsü almayı denediniz fakat başarılı olamadıysanız sorununuz donanımsaldır. Bu durumda Huawei ses açma kapama tuşu değişimi gerekmektedir.

Sıkça bozulan parçalardan biri olan ses açma kapama tuşu, çeşitli sebeplerden dolayı bozulabilir. Bu sebepler şunlardır:

  • Telefona çok fazla bir darbe uygulamış olabilir veya telefonu yere düşürmüş olabilirsiniz. Buna bağlı olarak telefonunuzun yan kısmında bulunan ses açma kapama tuşu içeriye kaymış olabilir. Bunun sonucunda Huawei ses açma kapama tuşu arızası ortaya çıkar.
  • Telefonunuz sıvı ve neme maruz kalmış olabilir. Telefonunuzu ıslak bir yere düşürdüyseniz veya çok nemli yerlerde bulundurduysanız telefonunuzun ses açma kapama tuşunda oksitlenme meydana gelebilir. Oksitlenme, bir anlamda paslanma demektir. Ses açma kapama tuşu oksitlenirse gerekli devreler arasında bağlantılar kesilir ve buna bağlı olarak da tuş çalışmaz.
  • Çok uzun zamandan beri kullanılan akıllı telefonların şarj soketi aşınmış olabilir. Bu aşınmalar neticesinde de ses açma kapama tuşunuz çalışmaz.
  • Ses açma kapama tuşunun bulunduğu kısım ile telefonunuzun asıl kısmı arasındaki bağlantı kopmuş olabilir. Bu bir kablo veya devre sıkıntısı olabilir. Bu durum ses açma kapama tuşu değişimi gerektirmektedir.

Ses Açma Kapama Tuşu Değişimi Nasıl Yapılır?

Ses açma kapama tuşu değişimi yapılmadan önce sizlerin kullanabileceği bazı işlemler ve programlar vardır. Bu programlar sayesinde ses düzeyinizi ayarlayabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun “Ayarlar” kısmındaki “Sesler ve Titreşim” kısmına gitmelisiniz. Burada karşınıza zil sesi, bildirim, alarm ve medya ses düzeyi çıkacaktır. Buradaki kaydırıcıları kullanarak sesi artırıp azaltabilirsiniz.

Telefon ederek veya direkt servise gelerek telefonunuzu teknisyene ulaştırmalısınız. Huawei ses açma kapama tuşu tamiri oldukça titiz bir iştir. Bu yüzden telefonunuzu tamir eden teknik servisin işinin ehli birisi olduğuna emin olmalısınız. Gereken parçaları tedarik edip siz takmak istiyorsanız çok dikkatli olmanız gerekir. Bu yöntem, telefonunuzun başka kısımlarına zarar verebileceğiniz için pek tavsiye edilmez. Teknik servis sterilize edilmiş ve statik elektrikten arındırılmış bir mekânda cihazın tamirini gerçekleştirmelidir. Teknik servis, ses açma kapama tuşunuzu çıkarıp yerine orijinal bir parça takacaktır. Bu işlem yaklaşık 30 dakika sürer. Ses açma kapama tuşu tamir edildikten sonra ilk günkü gibi çalışmalıdır. Değişim, donanımsal bir değişim olduğu için telefonunuzun hafızasındaki bilgiler silinmez. 

Huawei ses açma kapama tuşu değişim fiyatı da kullanıcıların düşüneceği konulardan biri. Ses açma kapama tuşunun değişim ücretleri farklılık gösterebilir. Bu telefonunuzun marka ve modeline bağlıdır. Güncel ücreti öğrenmek için Tamirci Abi’ye telefon edebilir veya mesaj yazabilirsiniz. Ses açma kapama tuşu değişimi garanti süresi; telefonunuza, cihazın modeline ve telefonu aldığınız tarihe bağlıdır. Telefonunuzdaki arıza tespit edilir ve ardından ona göre bir fiyat biçilir. Ses açma kapama tuşu değişimi sonrası telefonunuzun bu kısmı ilk günkü gibi sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. Bütün bunlara ek olarak ses düğmesi kısa yolu oluşturmak da size fayda sağlayabilir. Bunun için akıllı telefonunuzun ana ekranına uzunca dokunmalı ve ardından ayarlara girip bir ses kısa yolu eklemelisiniz. Bu şekilde ses ayarlarını daha kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü