Ülkemizde sıklıkla tercih edilen Oppo cihazlarda titreşim motorunun bozulmasına bağlı olarak çeşitli sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Titreşim motoru, telefonunuzda titreşim olması gereken zamanlarda çalışıp titreşim yaratan bir iç aksamdır. Aslında ufak bir elektrik motorudur. Akıllı telefonunuza ne kadar iyi bakarsanız bakın, sıkıntılar her zaman ortaya çıkabilir. Titreşim motoru çalışmazsa, telefonunuz titreşim üretemez ve önemli özelliklerinden birini kaybeder. Titreşim sayesinde size bildirim geldiğini anlayabilir, birini aradığınızda karşı tarafın telefonu açtığını bilebilirsiniz. Siz de bu yazıyı okuyarak Oppo titreşim motoru değişimi işleminin nasıl yapıldığını ve o işleme geçmeden önce deneyebileceğiniz testleri öğrenebilirsiniz.

Titreşim Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Oppo titreşim motoru arızası, titreşim motorunun değişimi yapılarak halledilebilir. Öncelikle titreşim arızası donanımsal ve yazılımsal olabilir. Bunun tespiti yapıldıktan sonra gerekli işlemlere devam edilebilir. Buna geçmeden, titreşim ile ilgili sorunları çözebilecek bazı öneriler vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Akıllı telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Yeniden başlatma ile telefonunuzda bir yenilenme olacaktır. Buna bağlı olarak da titreşim sorunu çözülebilir. Çoğu akıllı telefonda yeniden başlatma için güç tuşuna uzun süreli basmanız yeterlidir.
 • Akıllı telefonunuzda titreşim testi yapabilirsiniz. Titreşim testi sayesinde titreşim sorunun neyden kaynaklandığını saptayabilirsiniz. Bunun için uygulama indirme platformlarından bazı uygulamaları akıllı telefonunuza indirip kurmalısınız. İndirdikten sonra uygulamayı başlatmalı, testi başlatmak için başlat (start) düğmesine dokunmalısınız. Eğer cihazınız titremiyorsa, Oppo titreşim motoru tamiri gerekmektedir. Yani sorun donanımsaldır. Bunun için ilgili bir teknik servisle görüşmelisiniz.
 • Akıllı telefonunuzun titreşimini fark etmeden kapatmış olabilirsiniz. Bunun için cihazınızın ayarlar kısmına girmelisiniz. Buradan erişilebilirlik kısmına ve oradan da titreşim ve dokunsal geri bildirim bölümüne dokunmalısınız. Burada karşınıza çıkacak olan zil titreşimi, bildirim titreşimi ve dokunma geri bildirim kısımlarını aktif hale getirmeniz gerekir. Bu işlem için gereken kelimeleri ayarlarda bulamadıysanız, arama kısmına titreşim yazarak ayarlarda aramayı deneyebilirsiniz. Bu işlem için farklı telefon modellerinde farklı başlıklar açılmış olabilir.
 • Uygulamalar özelinde titreşim modu kapanmış olabilir. Bunun için titreşimini kontrol etmek istediğiniz uygulamanın ayarlarına girerek bir değişiklik yapmalısınız. Örnek olarak, Whatsapp uygulamasını açıp ayarlar kısmına girmelisiniz. Burada bildirimler bölümüne tıklamalısınız. Buradaki başlıklara göz atıp titreşimin açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 
 • Bildirim ayarlarını kontrol etmeniz işe yarayabilir. Akıllı telefonunuzun ayarlar kısmına girip uygulamalar ve bildirimler kısmına tıklamalısınız. Karşınıza çıkan tüm uygulamaları gör seçeneğine girmelisiniz. Daha sonra kontrol etmek istediğiniz uygulamayı seçmelisiniz. Daha sonra bildirimler kısmına girerek titreşimin açık olup olmadığına bakabilirsiniz. Titreşimi kapatıp açmak da bu aşamada işe yarayabilir.
 • Uygulama tercihlerini sıfırlayarak da bazı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için akıllı telefonunuzun ayarlar kısmından sistem seçeneğine tıklamalısınız. Daha sonra “Seçenekleri Sıfırla” kısmını işaretlemelisiniz. Daha sonra ise “Uygulama Tercihlerini Sıfırla” ve “Uygulamaları Sıfırla” seçeneklerine dokunmalısınız.
 • Eğer yakın bir zamanda akıllı telefonunuzun temasını değiştirmişseniz, bunu kontrol edip kaldırmalısınız. Bunu yaparak titreşim sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek veya yeni güncellemeler yapmak da titreşim ile ilgili sorunları ortadan kaldırabilir. 
 • Akıllı telefonunuzu güvenli moda alabilirsiniz. Bu sayede arka planda çalışan bir programın titreşime etkisi olup olmadığını keşfedersiniz. Bu işlemleri yaptığınız halde bir sonuç alamıyorsanız titreşim motoru değişimi gerekli olur. 

Titreşim Motorunun Değişimi

Titreşim motoru sıklıkla bozulabilen bir aksamdır. Bu aksamın bozulmasına genellikle çarpma ve darbeler neden olmaktadır. Telefonunuzda sıvı teması ile bir kısa devre oluşabilir ve buna bağlı olarak da titreşim motoru bozulabilir. Ayrıca titreşim motorunun filmleri yırtılabilir. Bu sıkıntılardan kurtulabilmek için titreşim motoru değişimi gerekmektedir. Titreşim motorunun bozulduğunu şu 3 belirti ile anlayabilirsiniz:

 • Akıllı telefonunuz titrerken normal sesinden farklı olarak rahatsız edici bir ses çıkarıyor olabilir.
 • Akıllı telefonunuz eskisi kadar titremiyor olabilir.
 • Akıllı telefonunuz hiç titremiyor olabilir.

Oppo titreşim motoru değişim fiyatı sizlerin sormak istediğiniz en önemli sorulardan birisi olabilir. Titreşim motorunun değişim ücreti telefon marka ve modeline göre değişiklik arz etmektedir. En güncel fiyat bilgilerini, teknik servisten öğrenebilirsiniz. Diğer merak edilen husus da titreşim motorunun ne kadar sürede değiştirileceğidir. Bu değişiklik yaklaşık 30 dakika ila 45 dakika arasında sürmektedir. Eğer titreşim motorunu değiştirecekseniz bir Oppo teknik servis bulmalısınız. Bu teknik servisler çoğunlukla Oppo markalı telefonlara bakmaktadır. Bunun için Oppo markalı telefonlarla ilgilenen teknik servisleri araştırmalı ve en güvenilir olanını tercih etmelisiniz. Tamirci Abi hem sunduğu kaliteli hizmetle hem de garantili teknik servis hizmeti ile size güvenilir bir teknik destek sağlar. 

Titreşim motoru değişimi için şu aşamalardan geçilir:

 • Önceden temizlenmiş ve statik elektrikten arındırılmış bir mekânda değişime başlanır.
 • Teknik servis orijinal bir titreşim motoru tedarik eder.
 • Teknik servis akıllı telefonunuzun kasasını açar ve ilgili bozuk parçayı oradan çıkarır. Bu işlemleri yapmak o kadar kolay değildir. Bu yüzden parçayı tedarik edip kendiniz takmaya çalışmamalısınız. Telefonun hassas parçalarına zarar verebilir ve kötü sonuçlar doğurabilirsiniz.
 • Bozuk parçayı yerinden çıkaran teknik servis, onun yerine yeni parçayı yerleştirir. Bu işlemi yaparken çok dikkatli olur. Parçayı yerine yerleştirdikten sonra kasayı kapatır ve telefonun titreşimini kontrol eder.
 • Bu işlemler, donanım ile ilgili olduğu için telefonunuza kayıtlı bilgiler, dosyalar, dokümanlar ve fotoğraflar silinmemektedir.
 • Titreşim motoru değişimi sonrası telefonunuz ilk günkü halini alır ve titreşimi çalışır.

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü