Samsung, akıllı telefonlar arasında en çok tercih edilen markalardan birisi. Samsung’un en çok kullanılan modelleri arasında Galaxy, ilk sıralarda yer alır. Şarj soketi, telefonunuzun enerjiye erişebilmesi için görev yapan bir köprü niteliğindedir. Bunun durum da şarj soketini önemli aksamlardan biri hâline getirir.  Ancak şarj soketi, telefonunuzda sıklıkla arıza çıkaran bir kısımdır. Farklı sebeplere bağlı olarak cihazınızın şarj soketi çalışmayabilir. Bunu anlayabilmek için bazı testler uygulayabilirsiniz. Eğer Samsung telefonunuzda donanımsal bir problem varsa Samsung Galaxy şarj soketi değişimi gerekebilir. Bu yazıyı okuyarak şarj soketini, şarj soketinin nasıl değiştiğini ve bu konu ile ilgili bazı püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Telefonunuzun Şarj Soketi Neden Çalışmaz?

Şarj soketi, telefonunuzdaki en önemli kısımlardan birisidir. Şarj soketi sayesinde şarj cihazınızı telefonunuza bağlayıp şarj edebilirsiniz. Şehir elektriğini telefonunuza enerji olarak yükleyen bu kısım çeşitli sebeplerden dolayı bozulabilir. Peki, telefonunuz neden şarj olmaz? Samsung şarj soketi arızası neden olur? Bunların sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Şarj soketiniz oksitlenmiş olabilir. Oksitlenen şarj soketinde temassızlık meydana gelir. Bu nedenle telefonunuzu şarj edemezsiniz. Oksitlenme, paslanma demektir. Bu paslanmaya ise nem ve sıvı teması sebep olmuş olabilir.
  • Şarj soketiniz aldığı herhangi bir darbe neticesinde kırılmış, hasar görmüş veya çatlamış olabilir. Bu durum, genellikle telefonunuzu yere sert bir şekilde düşürdüğünüzde ortaya çıkar. 
  • Şarj soketinizin içi tıkanmış olabilir. Şarj soketi telefonunuzdaki önemli boşluklardan birisidir. Tüm boşluklara olduğu gibi şarj soketi boşluğuna da tozlar, kirler ve parçacıklar nüfuz etmektedir. Buna bağlı olarak da telefonunuzu şarj edemeyebilirsiniz.
  • Şarj soketinde bulunan dişliler arıza çıkarabilir. Bu sebeple telefonunuz şarj almaz.
  • Yaşadığınız bölgedeki ani elektrik kesintilerine bağlı olarak telefonunuzda kısa devre oluşabilir. Kısa devre, şarj soketinizi de zarar verebilir. Hatta şarj soketiniz yanabilir.
  • Şarj soketiniz telefonun iç kısmına doğru ilerlemiş olabilir. Çeşitli zorlamalardan dolayı telefonunuzun soketi içeri girebilir. Gerekli teknik servis, telefonunun kasasını açıp bu kısımda zorlama olup olmadığını tespit edebilir. Bu sorun için Samsung Galaxy şarj soketi değişimi gerekmektedir. Bu değişim ile telefonunuzu en eski hâline döndürebilirsiniz.
  • Şarj soketinin bağlı olduğu devre tahtasında (bord) bir oksitlenme veya temassızlık olabilir. Buna bağlı olarak şarj soketinize elektrik iletilemez ve şarj soketiniz çalışmaz. Bu durumda teknik servis akıllı telefonun ana kartını dikkatlice incelemeli ve sorunu bulmalıdır.
  • Telefonunuzda kullandığınız kılıftan dolayı şarj aletini şarj soketine sokamıyor olabilirsiniz. Bunun için kılıfsız şarj etmeyi deneyebilirsiniz.
  • Şarj aletiniz veya şarj kablonuz bozulmuş olabilir. Bunu anlayabilmek için başka bir şarj aleti ile telefonunuzu şarj etmeyi deneyebilirsiniz.

Şarj Soketi Değişimi Nasıl Olur?

Pek çok insanın karşılaşabildiği şarj soketi arızası, sizin telefonla ilişkinizi koparabilir. Akıllı telefonunuza şarj ile enerji depolanamadığı için çeşitli işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Bu durumdan ancak Samsung Galaxy şarj soketi değişimi ile kurtulabilirsiniz. Şarj soketinin bozuk olduğunun ilk belirtisi, akıllı telefonunuzu şarja taktığınızda şarj almaması ve kabloyu oynattığınızda veya şarj aletini ileriye doğru ittiğinizde şarja başlamasıdır. Bu durum, şarj soketinizde bir temassızlığın olduğunu gösterir. Bunun gibi sıkıntıları yaşayan kullanıcılar, farklı bir kablo ile şarj ederek bu sorunu geçici bir süreliğine çözebilir. Yine de şarj probleminden tamamen kurtulmak için soketi değiştirmelisiniz. Bazen şarj soketinin kendisi veya şarj soketinin filmi bazen şarj soketinin bağlı olduğu devrede sıkıntı çıkabilir. Teknik servis, telefonunuzu inceleyip sorunun nerede olduğuna karar vermelidir. Buna göre uygun değişimi yapmalıdır. Bu değişimler şarj soketi, filmi ve bağlı bulunan bordun değişimi şeklinde gerçekleşebilir.

Çeşitli sebeplerden dolayı şarj soketinizi bazı tekniklerle siz de onarabilirsiniz. Eğer telefonunuzun şarj soketine tozlar nüfuz etmişse bunu bir kürdan veya bant yardımıyla temizleyebilirsiniz. Yine şarj aletinde bir sorun varsa bunu farklı bir aletle şarj ederek öğrenebilirsiniz. Bütün bunları yaptıktan sonra şarj soketinizde hâlâ sorun varsa soketin değişimi gerekir. Şarj soketini, gerekli parçaları tedarik edip siz de yapabilirsiniz. Ancak bu hiç önerilmeyen bir durumdur. Şarj soketinin sökülmesi ve yerine yeni soketin monte edilmesi işlemi oldukça titiz yapılmalıdır. Bunun için profesyonel bir teknik servisle iletişime geçmelisiniz. Siz bu değişimi yaparken daha başka problemlere sebep olabilirsiniz. 

Şarj soketi değişim süresi, çoğu kişinin düşündüğü bir konudur. Buna açıklık getirmek gerekir. Cep telefonunuzu teslim alan teknik servis, tamamen sterilize edilmiş ve statik elektrikten arındırılmış bir odada titizce şarj soketinizi değiştirir. Bu değişim, yaklaşık olarak 30 dakika ile 40 dakika arasında sürer. 

Samsung Galaxy şarj soketi değişim fiyatı da çok sorulan sorulardan bir diğeri. Bu durum, telefonunuzun markasına ve modeline bağlıdır. Önceden bir fiyat vermek güçtür. Güncel fiyatları öğrenmek istiyorsanız Tamirci Abi’yi arayarak veya mesaj atarak gereken bilgileri alabilirsiniz.

Şarj soketi değişimi yapılırken orijinal bir parça kullanılmalı ve telefonun markasına göre uygun bir parça seçilmelidir. Bu iş için profesyonel bir teknik servis bulduğunuzdan emin olmalısınız. Şarj soketi değişimi garanti süresi de merak edebileceğiniz diğer bir konudur. Bu telefonunuzun garanti teminatlarına bağlıdır. Ayrıca telefonunuzdaki bu şarj soketi arızasının ne zaman ortaya çıktığı da bu konu için önemli bir etkendir. Tamirci Abi bünyesinde gerçekleştireceğiniz tamir işlerinde ise 6 garanti süresi sizleri beklemektedir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü