Huawei, ülkemizde en çok kullanılan akıllı telefon markaları arasında bulunur. Huawei markalı telefonunuzun kamerasını kullanarak güzel çekimler yapabilirsiniz. Huawei, kaliteli bir ön kameraya sahiptir. Ön kamera ile siz de özçekim modasına uyabilir ve kaliteli fotoğraf çekiminin zevkini tadabilirsiniz. Fakat bazen ön kamerada çeşitli sebeplerden dolayı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunları ortadan kaldırabilmek için telefonunuzu bir teknik servise göstermelisiniz. Ön kamera sorunları genellikle donanımsal sorunlardır. Bu sorunlar da Huawei ön kamera değişimi ile ortadan kalkar. Donanımsal problemler dışında yazılımsal olan ve çok kolay işlemler ile kurtulabileceğiniz sorunlar da olabilir. Bu problemler, akıllı telefonunuzun ayarlarındaki birkaç özelliği aktif veya pasif hâle getirmenizle çözülebilir. Siz de bu yazıyı okuyarak hem yazılımsal problemlerden kurtulma yollarını hem donanımsal sorun için ön kamera değişimi ve onunla ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

Ön Kamerada Oluşabilecek Sorunlar

Eğer akıllı telefonunuzun ön kamerasını çalıştıramıyorsanız bazı işlemleri gerçekleştirerek sorununuzun donanımsal mı yoksa yazılımsal mı olduğunu tespit edebilirsiniz. Eğer sorununuz yazılımsal ise bunu birkaç işlem ile halledebilirsiniz. Eğer sorununuz donanımsal ise bunun için Huawei ön kamera değişimi gerekmektedir. Sorunun tespiti için şu aşamaları sırasıyla yapabilirsiniz:

 • Arka kamera ve ön kamera arasında geçiş yapmak bazen işe yarayabilir. Bu geçiş, telefonunuzun kamerasının yeniden başlatılmasıdır.
 • Hâlihazırda açık olan programları kapatıp kamera uygulamasını yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.
 • Kamera uygulamasını kapatmayı deneyebilirsiniz. Kamera uygulamasının ön izlemesini arka plandan kaldırmalı ve ardından bir süre (15-20 saniye) bekleyip akıllı telefonunuzu yeniden başlatmalısınız. Yeniden başlattığınız akıllı telefonunuz daha doğru ve düzenli bir şekilde çalışacaktır. Bu sayede ön kameranız çalışabilir.
 • Akıllı telefonunuzun Voice Over özelliğini kapatmayı deneyebilirsiniz. Bu özellik açıkken genellikle siyah ekran ortaya çıkmaktadır. Bu özelliği kapatmak için ayarlara girip “Genel” kısmına dokunmalısınız. Daha sonra “Erişilebilirlik” kısmına gidip “Voice Over/ Seslendir” özelliğini kapatmalısınız. Daha sonra kamera uygulamasını açıp ön kameraya geçmelisiniz. Bu şekilde ön kameranız eskisi gibi çalışmaya devam edebilir. Böylece Huawei ön kamera arızası ortadan kalkabilir.
 • Akıllı telefonda Android’in eski sürümlerini kullanmanız da ön kameranızın çalışmasına etki edebilir. Bunun için sisteminizi güncellemesi yapabilirsiniz. Bunun için akıllı telefonunuzun ayarlarına girip “Genel” ve ardından “Yazılım Güncelleme” bölümüne gelip buraya tıklamanız gerekir.
 • Telefonunuzu fabrika ayarlarına alma (resetleme) işlemi de bu sorunları ortadan kaldırabilir. Bu işlem, sizin dosyalarınızı ev bilgilerinizi ortadan kaldıracağı için mutlaka yedekleme yapmalısınız. Bunu herhangi bir harici belleğe veya bulut depolama aracına yapabilirsiniz.
 • Kamera uygulaması dışında ön kameranızı kullanabileceğiniz herhangi bir uygulamayı açıp orada ön kameraya geçmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bu programda ön kamera çalışıyorsa ön kameranızda donanımsal bir sorun yok demektir. Ancak bu programlar, çoğunlukla ön kameranızı çalıştırmaz ve sadece bir kamera (arka kamera) varmış gibi davranır.

Ön kameranızda çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunların çoğu donanımsal sorundur. Bu donanımsal sorunlardan kurtulabilmek içinse Huawei ön kamera tamiri gerekir. İşte, ön kameranızda ortaya çıkabilecek sorunlar:

 • Ön kameranız çekim yaparken titreyebilir.
 • Çekimi net bir şekilde yapamaz ve görüntü bulanıklaşır.
 • Çekim yaparken yeşil veya kırmızı bir görüntü ortaya çıkabilir.
 • Odaklama sorunu ortaya çıkabilir.
 • Çekim yaparken siyah veya beyaz lekeler oluşabilir
 • Ön kamera çekimleri sarı veya beyaz tonlarda yapabilir.
 • Kamera kendi kendine kapanabilir.
 • Ön kamera içine toz gibi mikro partiküller girebilir.
 • Ön kameranın üzerinde siyah lekeler ortaya çıkabilir.
 • Ön kamerayı hiç açamayabilirsiniz.

Ön Kamera Değişimi

Eğer telefonunuzda bir üst başlıktaki sorunlardan biri veya daha fazlası varsa telefonunuzda Huawei ön kamera arızası bulunmaktadır. Bu durumdan kurtulabilmek için ön kameranızın değiştirilmesi gerekir. Ön kamera değişim işlemi için şu aşamaları takip edebilirsiniz:

 • Telefonunuzun ön kamerasında arıza olduğuna emin olduktan sonra telefonunuzu işinin ehli bir teknik servise götürmelisiniz.
 • Teknik servis, telefonunuzu inceleyip sorunun ön kamerada olduğunu tespit ettikten sonra ön kamera değişimi işlemine başlar.
 • Teknik servisin değişimi yapacağı mekân, ısı ve ışık bakımından uygun olmalı. Aynı zamanda statik elektrikten arındırılmalı ve sterilize edilmelidir.
 • Ön kamera değişim süresi, merak edilen konulardan birisidir. Ön kamera değişim işlemi de diğer parçaların takılması gibi kısa sürmektedir. Telefonunuzu teslim ettikten bir saat kadar sonra telefonunuz tamir edilmiş olur. Ön kamera değişim işlemi, diğer işlemlere göre daha uzun sürmektedir.
 • Akıllı telefonunuz yeni kamera takıldıktan eski hâline dönmeli ve kamera ile ilgili hiçbir sorunu olmamalıdır.
 • Huawei ön kamera değişim fiyatı da en çok merak edilen konulardan birisidir. Ön kameranızda yapılacak donanımsal işlemlerin fiyatları çeşitli etkenlere bağlıdır. Bunlardan en önemlileri akıllı telefonunuzun markası ve modelidir. Ekonomiye bağlı olarak da fiyatlar sıklıkla değişmektedir. Bu yüzden en güncel fiyatları teknik servis aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Tamirci Abi’yi arayabilir veya mail (mesaj) yoluyla ulaşım sağlayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.
 • Ön kamera değişimi garanti süresi ise sizin garanti şartlarınıza bağlı bir durumdur. Akıllı telefonda gerçekleştirdiğiniz işlemlerin kullanıcı hatası olup olmadığını teknik servis tespit eder ve ona göre size bir bilgilendirme yapar. Bazı durumlarda ekstra ücrete tabi olabilirsiniz. Garanti süresi için önemli olan diğer bir etmen de akıllı telefonunuzun arıza çıkardığı tarihtir. Ancak Tamirci Abi’de gerçekleştireceğiniz her tamir işlemi için 6 ay garanti süresine sahip olursunuz. Aynı zamanda ücretsiz ekran koruyucu ve kılıf gibi imkanlardan da faydalanabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü