SIM kart bloke kaldırma işlemi, yalnızca birkaç basit adımla yapılabilecek bir işlemdir. Fakat ilk önce Sim kartın neden bloke olduğunun öğrenilmesi ve buna göre bir adım atılması gerekir. SIM kart blokesi, herkesin başına gelebilen ve sık karşılaşılan bir durumdur. Kartın bloke edilmesi halinde bloke kaldırılana kadar kullanılmama durumu söz konusudur.

Sim kartın blokesini kaldırmak için sorunun hangi sebepten dolayı meydana geldiğini öğrenmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Sorunu keşfettikten sonra kısa sürede kartın blokesi kaldırılabilir ve kart yeniden kullanıma açılabilir.

SIM Kart Neden Bloke Edilir?

SIM kart bloke kaldırma adımlarına değinmeden evvel ilk önce SIM kartın neden bloke edildiğine bakalım. SIM kartın bloke edilme nedenleri arasında yeni bir cihaza geçiş yapma, farklı bir SIM kart kullanma ya da PIN kodunu defalarca yanlış girme gibi durumlar yer alır. SIM kartı 4.5G destekli yeni bir cihazda kullanmak isteyenlerin de kartının bloke edilmesi söz konusu olacaktır.

SIM kartın bloke edilmesinin en temek nedeni de hiç şüphesiz ki güvenlik unsurudur. SIM kartın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda maddi kayıplar yaşamamanız adına da bloke getirilmesi mantıklı bir harekettir.

SIM karta bloke konulması halinde mobil bankacılık hizmetlerinden de faydalanamaz hale gelirsiniz. Aynı şekilde mobil cihazınıza tanımlanmış olan çeşitli alışveriş işlemleri de bloke durumunda yapılamaz hale gelmektedir.

SIM Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

SIM kart bloke kaldırma için ilk iş olarak PIN kodunuzu yanlış girdiğiniz senaryodan bahsedilmektedir. Bunun için PUK kodunuzu girerek bloke edilmiş olan SIM kartı yeniden aktif hale getirmeniz mümkündür. PUK kodunuzu öğrenmek için de operatörünüz ile iletişime geçmeniz gerekir. PUK kodunuzu unuttuysanız eğer bu linkten ilgili yazımıza gidebilirsiniz.

SIM kart değişikliği ya da diğer sebeplerden dolayı bloke edilen kartlar için de bağlı olduğunuz bankanın temsilcileri ile görüşebilirsiniz. Her banka kendi müşteri hizmetleri numarasına sahip olduğundan dolayı bağlı olduğunuz banka ile iletişime geçerek blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Tamirci Abi firmasından da bloke kaldırma ve bu konuda atılması gereken adımlar üzerine tavsiyeler alabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü